Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że polityka senioralna, jej kształtowanie w obszarze aktywności społecznej osób starszych i troska o ich bezpieczeństwo to jeden z priorytetowych celów rządu. Podziękowała przedstawicielom lokalnych rad seniorów, którzy tak licznie przybyli na spotkanie wojewódzkie.
– Myślę, że wspólnie we współpracy z samorządami jesteśmy w stanie wypracować taki model, który sprawi, że będziecie mieli Państwo poczucie, że jesteście słyszani, a wasze sugestie, postulaty mają szansę na realizację – mówiła wojewoda.
W naszym województwie działają w sumie 23 rady seniorów, które w realny sposób włączają osoby starsze we współdecydowanie o sprawach istotnych dla społeczności lokalnej i komunikują potrzeby seniorów.
Działania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na rzecz osób starszych oraz założenia Strategii usług społecznych do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.) przedstawiła Magdalena Szczepaniak z Departamentu Polityki Senioralnej MRiPS.
Strategia rozwoju usług społecznych zakłada realizację procesu deinstytucjonalizacji, czyli przechodzenia od opieki o charakterze instytucjonalnym do opieki świadczonej w środowisku rodzinnym i społeczności lokalnej. Usługi społeczne będą koncentrować się na rodzinie i dzieciach, seniorach, osobach z niepełnosprawnościami oraz osobach z zaburzeniami psychicznymi i w kryzysie bezdomności.
Więcej informacji o celach Strategii rozwoju usług społecznych, polityki publicznej do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.) na stronie KPRM.