Seminarium było okazją do poruszenia najbardziej istotnych problemów z zakresu wykonywania kary pozbawienia wolności. Stworzyło także cenną platformę wymiany poglądów na temat badania skazanych w celach dowodowych, współpracy jednostek penitencjarnych z instytucjami publicznymi, bezpieczeństwa publicznego w procesie zatrudniania i zwalniania osób skazanych. Podczas seminarium wręczone zostały odznaczenia resortowe.
– Dzisiejsze spotkanie to również wyjątkowa okazja, by wręczyć odznaczenia resortowe „Za zasługi w pracy penitencjarnej” przyznane przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Wszystkim osobom odznaczonym serdecznie gratuluję tego wyjątkowego wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów. To dzięki Państwu, podejście do zagadnień penitencjarnych, wkracza w inny wymiar, staje się nowocześniejsze i skuteczniejsze. Dziękuję Państwu za osobiste zaangażowanie i wzorową pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w Polsce – powiedziała wojewoda Ewa Leniart w trakcie spotkania.
Seminarium zorganizowali funkcjonariusze Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej i Zakładu Karnego w Rzeszowie. Merytoryczną pieczę nad konferencją objął prof. nadzw. dr hab. Czesław Kłak – członek Rady Polityki Penitencjarnej i wiceprzewodniczący Zespołu ds. opracowania propozycji zmian przepisów prawa karnego wykonawczego przy Ministrze Sprawiedliwości, a także Dziekan – Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Seminarium odbyło się w miejscu symbolicznym – tam gdzie proces resocjalizacji się rozpoczyna i często kończy – na Sali sądowej Zakładu Karnego w Rzeszowie.