Idea działania instytucji zakłada połączenie i przenikanie się perspektyw – historycznej i współczesnej oraz lokalnej i ponadregionalnej. Ukierunkowana jest ona na rozwój sztuki współczesnej w Rzeszowie – stolicy województwa podkarpackiego, a także jej szeroką prezentację, wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i historycznego Rzeszowa na rzecz rozwoju kompetencji kulturowych i edukacji kulturalnej społeczeństwa. Działalność kulturalna prowadzona jest w czterech strefach: Skwer Kultury, Przestrzeń wielofunkcyjna, Rzeszowskie Piwnice, Virtual Lab. Unikatowy kompleks podziemnych piwnic i korytarzy, tworzy jedną z największych atrakcji Rzeszowa.
Modernizacja Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie została zrealizowana w ramach projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” (działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020).
Do uczestników spotkania w „Rzeszowskich Piwnicach” list skierował wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
– Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu samorządu, a także wkładowi finansowemu ze środków Unii Europejskiej przekazanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 13 mln zł, Rzeszowskie Piwnice na nowo otworzą swoje bramy dla mieszkańców miasta oraz turystów coraz liczniej odwiedzających miasto i cały region. Dzięki realizowanemu przez ostanie cztery lata projektowi, Rzeszowskie Piwnice staną się nowatorską interaktywną instytucją kultury unikatowym miejscem w skali kraju, a zakupione w ramach projektu wyposażenie pozwoli na realizację wartościowego programu na miarę oczekiwań mieszkańców Rzeszowa oraz odwiedzających go miłośników historii i kultury – czytamy w przekazanym na okoliczność dzisiejszego wydarzenia liście.
Do gości wydarzenia zwróciła się także wojewoda Ewa Leniart.
– Rzeszów to miasto o bogatej historii, sięgającej czasów średniowiecznych. Jak wiele miast w tym czasie, miało sieć piwnic wykorzystywanych przez kupców do składowania towarów. Bardzo się cieszę, że pojawiła się inicjatywa, aby przeznaczyć istniejące korytarze na instytucję kultury, która w nowoczesny sposób przekazuje historię miasta i buduje atrakcyjność regionu – powiedziała.
Oferta kulturalna Rzeszowskich Piwnic jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców. U podstaw koncepcji leży łączenie, synergia i wielowątkowość we wszystkich aspektach: pokoleniowym, kulturowym oraz dotyczącym oferty kulturalnej. Inicjatywa jest zgodna z najnowszymi trendami w muzealnictwie – polegającymi na interdyscyplinarnym sposobie przedstawiania zbiorów.
Na podstawie informacji ze strony https://rzeszowskiepiwnice.pl/