Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rzeszów pamiętał o Powstańcach

Data publikacji: 1 sierpnia 2022W Rzeszowie odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku mieszkańcy miasta spotkali się pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, by uczcić bohaterów zrywu z 1944 r. W uroczystościach wzięła udział wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Tradycyjnie, w godzinę „W”, sygnał do rozpoczęcia uroczystości wyznaczył dźwięk syreny alarmowej. Następnie przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt podniesiona została flaga państwowa.

Do uczestników wydarzenia list skierowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, który został odczytany przez wicewojewodę Jolantę Sawicką.

– Każdego roku o godzinie „W” przystajemy, by oddać hołd tym, którzy w 1944 r. w Warszawie stracili swe życie w walce o wolność i niepodległość. Uczestniczymy w uroczystościach, które przypominają Nam o tysiącach polskich powstańców, dorosłych i dzieciach, o żołnierzach, harcerzach, sanitariuszkach i sanitariuszach, o duchownych oraz zwykłych mieszkańcach Warszawy, którzy po latach ucisku, strachu i terroru chwycili za broń, stając to nierównej walki z wojskami III Rzeszy – pisała w liście wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda nawiązała także do ofiary, złożonej przez młodych  Polaków walczących w powstaniu.  

– Walczyło przede wszystkim młode pokolenie, które wchodziło w dorosłość w momencie wybuchu wojny, a któremu odebrała ona normalne życie, młodzieńcze ambicje oraz marzenia, zmuszając do konspiracyjnej walki w obronie wyznawanych wartości. To „pokolenie Kolumbów” wychowane w duchu patriotyzmu, miłości i przyjaźni, z odwagą stanęło to walki – dodała.

Ewa Leniart przypomniała o potrzebie podtrzymywania tradycji składania czci narodowym bohaterom.

– To właśnie kultywowanie pamięci o wielkich wydarzeniach scala i jednoczy Naród, który gromadząc się na uroczystościach rocznicowych oddaje hołd wszystkim tym, którzy zginęli byśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju – pisała wojewoda.

Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Po jego zakończeniu w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie odbyła się msza w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.

Organizatorami dzisiejszych obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.