19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. To okazja do przypomnienia, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed wszelkimi formami krzywdy i nadużyć.
Uczestnicy dzisiejszej konferencji skupili się na tym, jak zapobiegać przemocy w rodzinie i wspólnie wypracować metody najskuteczniejszego reagowania na krzywdę, zwłaszcza wśród dzieci.
Jak podkreśliła wojewoda Teresa Kubas-Hul, zjawisko przemocy w rodzinach, a zwłaszcza przemocy stosowanej wobec dzieci jest jednym z najbardziej złożonych i najtrudniejszych do rozwiązania problemów społecznych.
– Przemoc domowa jest zjawiskiem niszczycielskim dla wszystkich jej uczestników, niezależnie od tego, po której stronie się znajdują. Najwięcej szkód ponosi osoba, która doznaje przemocy, ponieważ jest słabsza i nie potrafi się bronić. Niestety osobami takimi bardzo często są dzieci. Ze zgromadzonych danych wynika, że w 2023 r. w naszym województwie przemocy doświadczało 4695 rodzin, w tym 2887 dzieci, które zostały objęte działaniami pomocowymi, m.in. w ramach procedury „Niebieskie Karty”. Kieruję apel, aby wszystkie samorządy prowadziły edukację społeczeństwa w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dzieci – powiedziała wojewoda.
Wygłoszone przez prelegentów wystąpienia dotyczyły m. in. wpływu przemocy doświadczonej w dzieciństwie na funkcjonowanie w życiu dorosłym, przemocy wśród dzieci i młodzieży czy spojrzenia na skrzywdzone dziecko z perspektywy psychoterapeuty.
W wydarzeniu, zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie, wzięli udział nauczyciele, pedagodzy, przedstawiciele służb socjalnych, ochrony zdrowia, służb mundurowych , administracji rządowej i samorządowej.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów.