Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rządowe dopłaty do przewozów autobusowych

Data publikacji: 22 listopada 2022Ponad 52 mln zł trafi do organizatorów przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. O wynikach naboru mówiła dziś wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

Konferencja prasowa wojewody

– Został rozstrzygnięty nabór na kolejną edycję na rok 2023 w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Środki, które były – zgodnie z decyzją Ministra Infrastruktury – przeznaczone dla naszego województwa w kwocie ponad 52 mln zł, zostaną w całości przeznaczone dla tych, którzy organizują transport publiczny  w naszym regionie – powiedziała Ewa Leniart.

Jak podkreśliła wojewoda, do naboru przystąpiło w sumie 50 organizatorów: 39 gmin, 1 związek międzygminny, 2 związki powiatowo–gminne i 8 powiatów. Łącznie organizatorzy ubiegali się o dopłaty w wysokości ponad 74  mln zł na dofinansowanie  416 linii komunikacyjnych.

W wyniku oceny złożonych wniosków wszystkie zostały zakwalifikowane jako spełniające warunki określone dla FRPA. Jednak dostępna alokacja pozwoli na zawarcie umów o dopłaty z 43 organizatorami. W związku z tym wojewoda zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury o uzupełnienie brakujących środków w kwocie ponad 22 mln zł.

Jak podkreślił dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Sopel, pierwszeństwo w objęciu dopłatą przyznaje się organizatorom zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

Kwota dopłaty będzie wynosić nie więcej niż 3,00 zł do 1 wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10% ceny usługi.

Informacja o wynikach naboru wniosków o objęcie w roku 2023 r. dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)