Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ruszyły konsultacje programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia!

Data publikacji: 14 stycznia 2022W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce wystartowały konsultacje społeczne projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Konsultacje nowego programu operacyjnego województwa Fundusze Europejskie dla Podkarpacia
W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Spotkanie poprzedziła nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w całości poświęcona dyskusji nt. projektu. Po jej zakończeniu odbyły się jego ogólnodostępne konsultacje.
 
30 grudnia 2021 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął projekt programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Jednocześnie zarząd skierował projekt do konsultacji społecznych, które potrwają do 4 lutego 2022 roku.
 
– Aby celnie i precyzyjnie wydać tak duże środki, potrzebna jest budowa tego programu w formule społecznej. Aby ta formuła była dostępna, potrzebna jest szeroka konsultacja – rozpoczął marszałek województwa Władysław Ortyl.
 
Zwracając się do uczestników konsultacji, marszałek określił rozmiar wsparcia, jakie regionalny samorząd przeznaczy na rozwój gospodarczy.
 
– Środków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie mamy 2 mld 181 mln euro, co w efekcie daje nam prawie 10 mld zł. Znajdujemy się na 5. w kraju pod względem alokacji. Województwo podkarpacie nadal potrzebuje impulsów rozwojowych, bez takich funduszy nie moglibyśmy stymulować dalszego rozwoju regionu – dodał.
Następnie głos zabrali przedstawiciele Komisji Europejskiej Christopher Todd – dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) oraz Cinzia Masina zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL).
 
O sposobie wydatkowania unijnego wsparcia mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z resortu Funduszy i Polityki Regionalnej.
 
– Fundusze z nowego budżetu UE na Podkarpaciu będziemy inwestować między innymi w drogi, wodociągi, OZE, kwestie związane z kulturą, turystyką, rozwojem przedsiębiorczości, ale również projekty związane z włączeniem społecznym, usługami zdrowotnymi czy aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.
Do szans, jakie stoją przed regionem odniosła się wojewoda Ewa Leniart.
 
– Musimy dobrze wykorzystać dobrze czas po epidemii. Niezmiennie stawiamy na innowacyjność w gospodarce. Szczycimy się tym, że zapewniliśmy sobie odpowiednie miejsce w branży IT. Natomiast przed nami wyzwania klimatyczne, przy których także upatrujemy swoich szans, jak choćby wykorzystanie potencjału doliny wodorowej – przekonywała.
Największych zagrożeń wojewoda upatruje w niekorzystnych trendach w zakresie demografii.
 
– To zadania dla rządu i samorządu. Musimy wspólnie wypracować mechanizmy wsparcia, które zachęcą do zachowania jak najdłużej aktywności zawodowej wśród osób, które osiągnęły już wiek emerytalny – dodała Ewa Leniart.
Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i wywołać społeczną dyskusję na temat FEP, w czterech miastach regionu zorganizowane zostaną konferencje konsultacyjne, w których będzie można wziąć udział osobiście lub on-line.
 
Pierwsze takie spotkanie odbędzie się w Rzeszowie 14 stycznia w Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce.
 
Kolejne będą miały miejsce w:
Przemyślu (21 stycznia 2022 r.)
Krośnie (24 stycznia 2022 r.)
Tarnobrzegu (26 stycznia 2022 r.)
w formule zależnej od sytuacji związanej z pandemią Covid-19.
 
Dodatkowo 2 lutego 2022 roku za pośrednictwem stron internetowych i kanałów w mediach społecznościowych urzędu marszałkowskiego odbędzie się wysłuchanie publiczne, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy województwa podkarpackiego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.rpo.podkarpackie.pl pod bannerem: Konsultacje społeczne. Znajduje się tam projekt programu oraz stosowne formularze, za pośrednictwem których można zgłaszać swoje uwagi.