Wojewoda podkarpacki powołał na terenie województwa wojewódzką komisję lekarską oraz 22 powiatowe komisje lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 10 000 mężczyzn z rocznika 2004 oraz dodatkowo mężczyźni urodzeni w latach 1999 – 2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej.
Obowiązek stawiennictwa mają również kobiety urodzone w latach 1999 –2003, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach medycznych i psychologicznych oraz wszystkie osoby, które w latach 2021 – 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej.
Na kwalifikację wojskową zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat i wyrażają chęć ochotniczego wstąpienia do służby wojskowej.
W ramach kwalifikacji przeprowadzone zostaną następujące czynności:
✓ określenie zdolności do służby wojskowej,
✓ wpisanie danych do ewidencji wojskowej,
✓ w przypadku otrzymania pozytywnej zdolności do służby wojskowej –
nadanie stopnia: SZEREGOWY,
✓ przekazanie informacji o rodzajach służby wojskowej oraz możliwości
rozwoju zawodowego w Wojsku Polskim,
✓ przeniesie do pasywnej rezerwy.
Nowym elementem w czasie kwalifikacji wojskowej, będzie prowadzony wywiad psychologiczny (test i rozmowa), na podstawie, którego ustanowiona będzie zdolność psychologiczna do czynnej służby wojskowej. Ułatwi to ochotnikom w przyszłości proces rekrutacji do różnych rodzajów czynnej służby wojskowej.
W czasie kwalifikacji nie będą wydawane książeczki wojskowe, które w obecnych uwarunkowaniach żołnierze otrzymują po złożeniu przysięgi wojskowej.
Osoby, które stawią się na kwalifikację wojskową będą miały możliwość spotkać się z żołnierzami Wojska Polskiego, zapoznać się z warunkami służby oraz zobaczyć podstawowy sprzęt i wyposażenie wojsk operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej.
KWALIFIKACJA WOJSKOWA TO NIE MOBILIZACJA, należy jednak pamiętać, że stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe!
Komunikat: Wojskowe Centrum Rekrutacji Oddział Zamiejscowy w Rzeszowie.