Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2023

Data publikacji: 17 kwietnia 2023Od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 r. na terenie województwa podkarpackiego przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa. Obowiązek ten dotyczy 14 579 osób.

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2023

Wojewoda podkarpacki powołał na terenie województwa wojewódzką komisję lekarską oraz 22 powiatowe komisje lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 10 000 mężczyzn z rocznika 2004 oraz dodatkowo mężczyźni urodzeni w latach 1999 – 2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej.

Obowiązek stawiennictwa mają również kobiety urodzone w latach 1999 –2003, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach medycznych i psychologicznych oraz wszystkie osoby, które w latach 2021 – 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej.

Na kwalifikację wojskową zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat i wyrażają chęć ochotniczego wstąpienia do służby wojskowej.

W ramach kwalifikacji przeprowadzone zostaną następujące czynności:

✓ określenie zdolności do służby wojskowej,

✓ wpisanie danych do ewidencji wojskowej,
✓ w przypadku otrzymania pozytywnej zdolności do służby wojskowej –
nadanie stopnia: SZEREGOWY,
✓ przekazanie informacji o rodzajach służby wojskowej oraz możliwości
rozwoju zawodowego w Wojsku Polskim,
✓ przeniesie do pasywnej rezerwy.

Nowym elementem w czasie kwalifikacji wojskowej, będzie prowadzony wywiad psychologiczny (test i rozmowa), na podstawie, którego ustanowiona będzie zdolność psychologiczna do czynnej służby wojskowej. Ułatwi to ochotnikom w przyszłości proces rekrutacji do różnych rodzajów czynnej służby wojskowej.

W czasie kwalifikacji nie będą wydawane książeczki wojskowe, które w obecnych uwarunkowaniach żołnierze otrzymują po złożeniu przysięgi wojskowej.

Osoby, które stawią się na kwalifikację wojskową będą miały możliwość spotkać się z żołnierzami Wojska Polskiego, zapoznać się z warunkami służby oraz zobaczyć podstawowy sprzęt i wyposażenie wojsk operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA TO NIE MOBILIZACJA, należy jednak pamiętać, że stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe!

Komunikat: Wojskowe Centrum Rekrutacji Oddział Zamiejscowy w Rzeszowie.