Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ruszył nabór w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

Data publikacji: 19 października 2023Ponad 65 mln zł przeznaczono na dofinansowanie przewozów autobusowych w województwie podkarpackim. O szczegółach naboru na 2024 r. mówiła dziś wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zabiera głos podczas konferencji prasowej

Na polecenie Ministra Infrastruktury – Dysponenta Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej 18 października 2023 r. Wojewoda Podkarpacki ogłosił nabór wniosków o objęcie w roku 2024 r. dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

– Środki finansowe, które na ten cel zostały przeznaczone dla województwa podkarpackiego  to kwota przewyższająca 65 mln zł i jest to instrument wsparcia finansowego dla organizatorów transportu publicznego, gdzie to wsparcie z budżetu państwa może wynosić do 3 zł do 1 wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10% – mówiła wojewoda.

Wnioski o objęcie dopłatą mogą składać organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, z wyłączeniem związku metropolitalnego i ministra właściwego do spraw transportu.

Jak podkreśla dyrektor Wydziały Infrastruktury  Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Krzysztof Sopel, wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy składać w terminie od 19 października do 10 listopada 2023 r. w wersji papierowej na adres Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów.

Od 2019 r. w naszym województwie dopłatą z Funduszu objęto 1 664 linie komunikacyjne o łącznej liczbie 62,6 mln wozokilometrów.  Podkarpackie samorządy otrzymały w sumie `157 mln zł na organizację przewozów.  

– W pierwszym roku uruchomienia Funduszu z dopłat korzystało 18 organizatorów transportu publicznego. W roku 2023 jest to już 54 organizatorów – powiedziała wojewoda.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to instrument wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego. Dzięki dofinansowaniu z FRPA samorządy otrzymują wsparcie w realizacji zadań własnych dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. FRPA jest  państwowym funduszem celowym.

Komunikat Wojewody Podkarpackiego z 18 października 2023 r. o ogłoszonym naborze wniosków o objęcie w roku 2024 r. dopłatą do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)