Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rozpoczęcie inwestycji „Łęg IV” na terenie gminy Gorzyce

Data publikacji: 17 maja 202117 maja br. odbyło się uroczyste rozpoczęcie zadania inwestycyjnego „Łęg IV – rozbudowa lewego wału rzeki w km 0+082 – 5+030 na terenie gm. Gorzyce oraz prawego wału w km 0+000 – 5+236 na terenie gm. Gorzyce”. W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Uroczyste przekazanie placu budowy na zadaniu „Łęg IV” odbyło się z udziałem m.in. sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafała Webera, wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej oraz dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzaty Wajda.

 W ramach tej inwestycji o wartości 65,5 mln zł zostanie rozbudowane ponad 10 km (10,184 km ) obustronnych obwałowań tej rzeki zlokalizowanej na terenie gminy Gorzyce (w tym: lewy w km 0+082 – 5+030 oraz prawy w km 0+000 – 5+236). Zadanie realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły z funduszy Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu Państwa. Łączna wartość inwestycji wyniesie  65 561 230,27 zł.

Zmodernizowana infrastruktura przeciwpowodziowa znacznie zwiększy stopień bezpieczeństwa gminy Gorzyce na powierzchni 6,9 tys. ha, na których zamieszkuje niemal 13,5 tys. osób.

Zadanie stanowi funkcjonalne dopełnienie odebranych w ubiegłym roku projektów Wisła etap 2 i San III. W ramach prac, które zostaną zrealizowane w okresie 12 miesięcy istniejące obwałowania zostaną podwyższone poszerzone a korpus i podłoże zostanie zabezpieczone przed filtracją, co ograniczy możliwość ich rozmycia i przerwania w czasie przejścia wód powodziowych. Dodatkowo w ramach inwestycji zostanie przebudowana towarzysząca infrastruktura techniczna: śluzy i przejazdy wałowe, drogi przywałowe, przepompownia a także przebiegające nad wałem linie energetyczne. Roboty zostaną zrealizowane przez konsorcjum trzech lokalnych firm z Janowa Lubelskiego oraz Sandomierza.