Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rozmowy o produktach tradycyjnych w Ładnej z udziałem wicewojewody

Data publikacji: 5 grudnia 2017W Ładnej koło Tarnowa 4 grudnia br. odbyła się konferencja zorganizowana przez Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Produktów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnych, w którym uczestniczył wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Konferencja

Do Ładnej przybyła również podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech.

Konferencja poświęcona była przede wszystkim tematyce żywności i przetwórstwa spożywczego produktów ze szczególnym uwzględnieniem produktów tradycyjnych. Stanowiła również okazję do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami szeroko rozumianej branży spożywczej oraz rolnikami z jednej strony a organami władzy państwowej, samorządowcami  i przedstawicielami najwyższych instytucji państwowych z drugiej.

Coraz większa liczba konsumentów poszukuje unikalnych produktów spożywczych, w tym regionalnych i tradycyjnych. Jest to duża szansa dla producentów. By ją wykorzystać potrzebna jest skuteczna promocja produktów wytwarzanych na terenie województwa, zwłaszcza produktów regionalnych i lokalnych. W działaniach promocyjnych produktów regionalnych wskazane jest akcentowanie  ich wartości odżywczej, specyfiki surowca i wyrobu, atrakcyjności sensorycznej (smakowitości), gwarantów jakości oraz korzyści dla zdrowia konsumenta – powiedział wicewojewoda Piotr Pilch.

 

Fot.  Fryderyk Kapinos.