Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej oficjalnie rozpoczęty

Data publikacji: 7 października 2022Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza uroczyście rozpoczęła 72. rok akademicki. Inauguracja z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odbyła się w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym w Rzeszowie.

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęło wejście orszaku z pocztem sztandarowym, władzami uczelni i członkami Senatu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik wygłosił przemówienie inauguracyjne, w którym podsumował dotychczasowe działania, inwestycje, kierunki współpracy i określił plany na najbliższą przyszłość.

Prof. Koszelnik podkreślił, że w tym roku uczelnia przyjęła ponad 15 proc. studentów więcej, niż w roku ubiegłym i kształci w sumie ok. 11 tys. osób.

– Drodzy studenci, zasoby uczelni – dydaktyczne, naukowe, sportowe, kulturalne – są do waszej dyspozycji. Dokonaliście słusznego wyboru. Na Politechnice Rzeszowskiej zdobędziecie gruntowną wiedzę, będziecie mogli poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, a przez to także zapewnić komfortową przyszłość dla was i waszych rodzin. Tu zbudujecie przyjaźnie i kontakty, które zostaną z wami na całe życie – mówił rektor.

Ważnym momentem uroczystości było ślubowanie przedstawicieli studentów pierwszego roku oraz przedstawicieli doktorantów, a także uroczysta promocja studentów specjalności „pilotaż”. Tę część wydarzenia zakończyła „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.

W wydarzeniu wzięła udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która podkreśliła, że Politechnika Rzeszowska to nie tylko jakość i wysoki poziom kształcenia, ale też szereg inwestycji i inicjatyw.

– Jestem przekonana, że działania, które są tutaj podejmowane, pomimo trudnego czasu, będą dalej realizowane w tak znacznym stopniu, jak to ma miejsce do tej pory, bo przecież Politechnika Rzeszowska, jej studenci, to świetna wizytówka regionu Podkarpacia – to doskonali pracownicy, to bardzo dobre wyniki prowadzonych badań, a przede wszystkim bardzo dobra współpraca pomiędzy środowiskiem naukowym a sektorem biznesu. Mamy bardzo wiele do zaoferowania- mówiła minister Jarosińska-Jedynak.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości oraz wręczyła odznaczenia państwowe, nadane postanowieniem Prezydenta RP – Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę.

– Do całej społeczności akademickiej chciałabym skierować słowa podziękowania za miniony rok bardzo dobrej współpracy, ale też wyrazić  wiarę w to, że nowy rok akademicki, obok wyzwań związanych z trudnymi czasami, w których nam przychodzi żyć, przyniesie nowe szanse i możliwości – mówiła wojewoda.  

Podczas uroczystości pracownicy uczelni zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i medalami „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”. Na zakończenie wybrzmiała pieśń „Gaude Mater Polonia”. Wykład inauguracyjny zaprezentował dr hab. inż. Mariusz Ruszel, prof. PRz.

***

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.

Uczelnia kształci na 7 wydziałach ok. 11 tys. studentów, w tym – jako pierwsza uczelnia techniczna w kraju – pilotów lotnictwa cywilnego.