Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rodzina w centrum uwagi – konferencja wychowawcza

Data publikacji: 24 września 2021O wartości wychowawczej współpracy rodziny i szkoły rozmawiali dziś uczestnicy naukowej konferencji online pn. „Rodzina w centrum uwagi”.

Konferencja pn. "Rodzina w centrum uwagi"

Spotkanie odbyło się w ramach XI Tygodnia Wychowania. To kolejna konferencja,  która wzorem poprzednich edycji porusza kwestie związane z wzajemną współpracą rodziny i szkoły w trudnym procesie wychowania i kształtowania młodego człowieka.

– Rzeczywistość obliguje nas wszystkich: rodziców, pedagogów, nauczycieli do ciągłej uwagi i troski o młodsze pokolenie. Choć towarzyszą nam pedagogiczne dylematy, pojawiającym się wyzwaniom musimy sprostać; wychowawcze szanse chcemy wykorzystać. Dobro dziecka jest dobrem naszych Rodzin, a zgodna współpraca rodziców ze szkołą to szansa na pomnożenie tego dobra – podkreślają pomysłodawcy konferencji.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podziękowała organizatorom oraz prelegentom za podjęcie cennej inicjatywy, wysiłek włożony w przygotowanie przedsięwzięcia i ciekawych wystąpień. W programie konferencji znalazły się prelekcje podkarpackiego kuratora oświaty Małgorzaty Rauch („Dlaczego wychowanie do życia w rodzinie jest kierunkiem priorytetowym polityki oświatowej państwa?”), prof. Doroty Kornas-Bieli z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II („Rodzina akademią miłości i wychowania. W niej wszystko się zaczyna…”), Albina Wróblewskiego z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II („Wychowanie do życia w rodzinie w świetle badań naukowych”) oraz Anny Zalewskiej  z dwumiesięcznika „WychowujMY” („Wychowawca obecny i towarzyszący, wychowujący z pasją, wymagający troski…”).

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy pełnomocnika wojewody podkarpackiego do spraw rodzin Rafała Czupryka przy współudziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania, Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność”, Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, miesięcznika WychowujMY, Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskie, Centrum Socjo-Pedagogicznego Team, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu „Dekalog” (Stowarzyszenie w Rzeszowie).

Adresatami wydarzenia byli rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psychologowie, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania, rodziny i szkoły. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl inicjatyw o randze ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.