Konferencja była skierowana do przedstawicieli samorządów. O propozycji nowego podejścia do działań na rzecz budowania szczęścia polskich rodzin rozmawiali przedstawiciele rządu, Rady Rodziny i świata biznesu. Prelegenci podkreślili, że choć kwestie ekonomiczne są niezwykle ważne, to na kwestię wzmacniania rodziny trzeba spojrzeć szerzej – po to, by działań nie sprowadzać wyłącznie do kwestii pomocowych.
Gospodarz spotkania Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że bez zaangażowania władz lokalnych działania na rzecz rodzin będą niekompletne: – Szczęśliwa rodzina wychowująca dzieci jest ważnym elementem bezpieczeństwa, stabilizacji i dobrostanu wspólnot lokalnych, które tworzą wspólnotę ogólnonarodową. Dlatego na wszystkich szczeblach zarówno rządowym jak i samorządowym musimy dbać o tworzenie takich warunków, aby rodziny mogły się rozwijać Nakładów przeznaczanych na wspieranie rodzin nie należy traktować jako pomocy społecznej, lecz jako niezbędną inwestycję. W tym rachunku rodzina zawsze stoi po stronie inwestycji a nie kosztu.
W trakcie swojego wystąpienia minister Maląg podsumowała działania, które resort rodziny z sukcesem zrealizował w 2020 roku, a które stanowią fundament do rozwijania działań na rzecz wzmacniania rodziny na każdym poziomie. Zaliczyła do nich m.in. utworzenie rekordowej liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, utrzymanie ponad 6 mln miejsc pracy i zapewnienie świadczeń wspierających rodziców w okresie pandemii a także zabezpieczenie w tym trudnym czasie osób najsłabszych oraz seniorów.
Potrzebę nowego spojrzenia na kwestię współpracy pomiędzy instytucjami działającymi na rzecz rodziny podkreśliła w swoim wystąpieniu wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. Wyjaśniła, że jest to kolejny etap konsekwentnych działań na rzecz postawienia rodziny w centrum uwagi. – Zaczęliśmy od zdiagnozowania sytuacji i wypracowania ogólnej koncepcji tego, jak można postawić rodzinę w centrum zainteresowania wspólnoty. Następnie przygotowaliśmy model współpracy między organizacjami; w międzyczasie uruchomiliśmy program grantowy „Po pierwsze Rodzina!” skierowany do organizacji pozarządowych. Zacieśniliśmy także współpracę z Pełnomocnikami Wojewodów ds. Rodziny – dodaje Barbara Socha. – Przed nami kolejne kroki: zamierzamy przeprowadzić pilotażowe wdrożenia wypracowanych koncepcji w tych gminach, które chcą jeszcze mocniej zaangażować się w działania na rzecz rodziny i doprowadzić do upowszechnia dobrych praktyk.
Główne założenia modelu współpracy organizacyjnej, opartego na idei ułożenia relacji społecznych w taki sposób, by wzmacniać silne więzi w obrębie lokalnych wspólnot, zaprezentowała przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska: – Nasz pomysł ma bardzo praktyczny wymiar. To nie jest uchwała, tylko konkretne działanie w różnych obszarach kluczowych dla zwiększenia poczucia szczęścia rodzin, takich jak trwałość rodziny, zdrowie, kultura, edukacja, tożsamość lokalna oraz praca w obszarze tzw. kompetencji społecznych młodych ludzi, by przezwyciężyć problemy z poczuciem samotności, braku bliskich relacji i wspólnotowych więzi.
W kolejnej części spotkania zaprezentowane zostały przykłady dobrych praktyk oraz projekt pilotaży dla gmin, które są gotowe na wdrożenie nowego modelu współpracy i zasad komunikacji działań prorodzinnych. W końcowej części konferencji przedstawiciel KGHM Polska Miedź SA Błażej Marzoch opowiedział o tym, w jaki sposób zarządzana przez niego firma angażuje się w działania prorodzinne i jakie korzyści płyną z tego zaangażowania dla lokalnej wspólnoty, ale też samej spółki.
Wśród gości konferencji – oprócz przedstawicieli samorządów: prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów gmin, znaleźli się m.in. wojewodowie i marszałkowie województw, przedstawiciele Episkopatu Polski, przedstawicieli Rady Rodziny oraz osoby reprezentujące środowisko organizacji pozarządowych prowadzących działania na rzecz rodzin.
Informacja: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.