Wydarzenie wpisuje się w obchodzony cyklicznie Tydzień Wychowania. W tym roku inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich przypada na 13-19 września.
Konferencję otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która zaznaczyła, że organizowane już po raz kolejny przedsięwzięcie jest cenną formą wsparcia działań wychowawczych, które służą młodzieży, rodzinom i szkołom z terenu województwa podkarpackiego. – Wychowanie to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica niezwykle przemyślanych decyzji. To one mają wpływ na to, jak ukształtuje się młody człowiek, który najwięcej uczy się poprzez obserwację innych. Właściwe wychowanie przygotuje go do życia i ukształtuje jego osobowość. Proces ten trwa przez całe życie i jest nieprzerwalnie związany z ciągłym doskonaleniem ludzkiej osobowości. Papież Jan Paweł II na spotkaniu w UNESCO mówił, że celem wychowania jest to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, aby bardziej „był”, a nie tylko więcej „miał”, aby poprzez wszystko co „ma”, co „posiada” umiał bardziej i pełniej być człowiekiem. Niech te słowa będą mottem dzisiejszej konferencji – mówiła wojewoda.
Tematy poruszane podczas spotkania to m.in. rola „wirtualnego pedagoga” w rodzinie i szkole, wychowawcza więź w e-kontakcie oraz definiowanie potrzeb w świecie online.
– Wszyscy, szczególnie w czasie panującej pandemii, zastanawiamy się, jak skutecznie wychowywać, czy można oddziaływać wychowawczo metodą e-kontaktu i przekazywać dobre wzorce, życiowe ideały. Internet stał się przestrzenią wielu możliwości, ale także platformą wsparcia fachowej pomocy, inspiracją w dialogu i budowaniu więzi z innymi. Jako rodzicom, wychowawcom, pedagogom, zależy nam na skuteczności, bo wychowawczych trosk współcześnie nie brakuje – podkreślił pełnomocnik wojewody podkarpackiego ds. rodzin Rafał Czupryk.
Adresatami wydarzenia byli rodzice, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, pedagodzy i psycholodzy, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania, rodziny i szkoły. Wydarzenie wpisuje się w cykl inicjatyw o randze ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.
Konferencja odbyła 18 września br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie i została zorganizowana z inicjatywy pełnomocnika wojewody podkarpackiego do spraw rodzin Rafała Czupryka przy współudziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskiej, Stowarzyszenia Civitas Christiana, Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność, Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie, Międzynarodowego centrum Dialogu „Dekalog” Stowarzyszenie w Rzeszowie, Akademię Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Centrum Socjo-Pedagogiczne Team oraz NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania.