Pierwsza część spotkania odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Dyskutowano wtedy na temat możliwości reagowania ze strony rodziców i szkoły w przypadku uzależnienia od komputera; działań policji w obszarze cyfrowego świata; ochrony wizerunku i niebezpieczeństwa jego utraty. Zaprezentowano także najnowsze wyniki badań dotyczące młodzieży wobec rzeczywistości online. Podczas dzisiejszej konferencji skupiono się na przestrzeni Internetu jako technologii (nie)pamięci oraz na cyberbezpieczeństwie i zagrożeniach wirtualnej rzeczywistości.
Uczestników powitał współorganizator wydarzenia, pełnomocnik wojewody podkarpackiego ds. rodzin Rafał Czurpyk, który podkreślił, że współczesny rozwój nowych technologii mobilizuje do podejmowania wielorakich inicjatyw, które wspierają wychowawczą rolę rodziny i szkoły. – Kształtowanie odpowiedzialnych postaw nie ogranicza się już do świata offline, ale poszerza się o nowe spektrum doświadczeń cyfrowego świata online. Choć człowiek jest ten sam i potrzebuje relacji, to jednak w wirtualnym świecie nierzadko pozostaje sam, gubi się, a nawet pogrąża w nieznane dotąd uzależnienia. Pytanie – Jak wychowywać? motywuje zatem do zastanowienia się nad jakością procesu przekazywania wartości; zachęca do podejmowania działań, które pomogą w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw, tym razem w świecie cyfrowych mediów – powiedział Rafał Czupryk.
– Z jednej strony jesteśmy społeczeństwem, które cieszy się z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości jako źródła wiedzy, rozrywki czy kontaktów z innymi ludźmi, ale z drugiej strony musimy pamiętać, że to także przestrzeń, w której czyha wiele zagrożeń. W tej przestrzeni musimy się odnaleźć niezależnie od wieku, w którym jesteśmy. Cieszę się, że po raz drugi organizatorzy poruszyli ważną kwestię – rodziny, która odpowiedzialnie korzysta z tego, co oferuje wirtualny świat – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, która objęła wydarzenie patronatem honorowym.
Celem spotkania pn. „Rodzina online? Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych” było praktyczne wsparcie działań profilaktyczno-wychowawczych służących młodzieży, rodzinom i szkołom z terenu województwa podkarpackiego. Akademickiej refleksji towarzyszyły praktyczne przykłady działań profilaktycznych. W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, przedstawiciele Policji, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania.
Konferencja, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie została zorganizowana przez Pełnomocnika Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpacką Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność, Katolickie Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA Oddział Okręgowy w Rzeszowie, Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie, Międzynarodowe Centrum Dialogu „Dekalog” – Stowarzyszenie w Rzeszowie.