Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Robotyczna rewolucja w KSW1

Data publikacji: 24 września 2021W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie po raz dokonano sześciu zabiegów przy jedoczesnym wykorzystaniu dwóch robotów da Vinci.

Tym samym zainaugurowano działalność  Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. W uroczystości uczestniczyli między innymi: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceminister Małgorzata Jarosińska–Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos oraz prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, dyrektor KSW nr 1 Andrzej Ławiński oraz personel samorządowej lecznicy.

– Upatruję w działalności tej jednostki dużej szansy dla naszego regionu, jeśli chodzi o dostępność w krótkim czasie wysokospecjalistycznych zabiegów. Dziś czas oczekiwania na operacje ratujące życie jest wciąż zbyt długi. Dlatego wiążę z otwarciem tego Centrum duże nadzieje i z uznaniem przyjmuję fakt, że zabiegów urologicznych i ginekologicznych w naszym regionie będzie wykonywanych znacznie więcej – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Operacjom zostało poddanych pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego. U szóstego pacjenta usunięto podczas operacji robotem da Vinci guz nerki. Operacje trwały od 1,5 do 2 godzin. Operacje wykonał dr Paweł Wisz – kierownik centrum w Rzeszowie przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego  – szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia).  Operacje robotem pozwalają skrócić czas minimum i redukują ryzyko wystąpienia powikłań, dzięki czemu pacjent szybko opuszcza szpital.

Także dzisiaj w Rzeszowie odbyła się konferencja konsorcjum kliniczno-naukowego. Tworzą go szpitale kliniczne z kraju realizujące procedury robotyczne. Do Rzeszowa na merytoryczne spotkanie przyjechali specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie.

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie rozpoczął realizację procedur robotycznych w maju 2021 r. w ramach współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów. Ośrodek w KSW nr 1 – działający od maja – wykonał 71 operacji.

Na podst. inf. podkarpackie.pl