Była to pierwsza konferencja o tej tematyce zorganizowana na szczeblu wojewódzkim – przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. W Konferencji uczestniczył wiceszef MSWiA i Pełnomocnik Rządu ds. Repatriacji dr Krzysztof Kozłowski.
– Przywracając naszym rodakom mieszkającym na Wschodzie możliwość powrotu do Ojczyzny, do ziemi ich przodków, czynimy zadość zobowiązaniu historycznemu (…) Proces repatriacji musi być przeprowadzony szybko, dlatego nowelizując ustawę zdecydowaliśmy się na to, aby umożliwić repatriację w ramach szczególnego trybu przez ośrodek adaptacyjny – powiedział w trakcie konferencji wiceminister Krzysztof Kozłowski.
– Bardzo się cieszę, że zagadnienia związane z powrotem naszych Rodaków zza wschodniej granicy podejmowane są coraz częściej. To bardzo ważny temat, który z pewnością wymaga dyskusji i konsultacji. Myślę jednak, że wszystko zmierza we właściwym kierunku i wreszcie uda się sprowadzić wszystkich, którzy Polskę uważają za swoją Ojczyznę – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Konferencja przygotowana została z myślą o popularyzacji wiedzy na temat losów rodaków, którzy z różnych powodów znaleźli się za wschodnią granicą naszego kraju. Jej tematyka obejmowała kwestie związane z historycznymi dziejami Polaków na Wschodzie, z uwzględnieniem poszczególnych repatriacji oraz problemów, z jakimi borykali się w tym czasie Polacy i z jakimi borykają się teraz.
Konferencja skierowana była do wszystkich zainteresowanych ww. zagadnieniami. Zasady przyjmowania repatriantów omówił dyrektor Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji MSWiA Marek Zieliński. Swoje wystąpienia zaprezentowali: dr Katarzyna Stukus-Hanik „Polacy na Wschodzie – rys historyczny”, dr Irena Kozimala „Pierwsza repatriacja powroty i przyjazdy do Polski ze Wschodu po I wojnie światowej”, dr Stanisław Stępień „Repatriacje Polaków z Ukrainy, Litwy i Białorusi po 1944”, Piotr Chmielowiec „Państwowy Urząd Repatriacyjny i jego działalność” oraz Bartłomiej Marczyk „Współczesne problemy Polaków w byłych republikach ZSRR”. Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik omówiła dobre praktyki związane z repatriacją. Swoimi uwagami podzielił się także przedstawiciel repatriantów, który obecnie zamieszkuje razem z rodziną w tej gminie.