Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rekordowe dofinansowanie podkarpackiej onkologii!

Data publikacji: 13 października 2023447 mln zł otrzymają dwa ośrodki onkologiczne w naszym województwie. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu z Funduszu Medycznego, dotyczące rekordowego wsparcia szczególnie ważnej dziedziny medycyny, jaką jest onkologia.

Uczestnicy konferencji prasowej na temat wsparcia dla onkologii

To aż 4,2 mld zł dla 19 podmiotów z 14 województw. Środki, które będą służyć kompleksowym rozwiązaniom w zakresie infrastruktury, ale też budowy, rozbudowy i modernizacji podmiotów onkologicznych, pomogą chorym zmagającym się z chorobami nowotworowym.

Rekordowe 4,2 mld zł dofinansowania dla szpitali onkologicznych

O szczegółach mówiła wojewoda podkarpackie Ewa Leniart podczas konferencji prasowej z udziałem posłów na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego, Fryderyka Kapinosa, Adama  Śnieżka, a także dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Roberta Bugaja, rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Sylwestra Czopka, dyrektorów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie dr. n. med. Janusza Ławińskiego oraz Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego Tomasza Kondraciuka i starosty brzozowskiego Zdzisława Szmyda.

– Beneficjentami są dwa ośrodki onkologiczne na terenie naszego województwa – rzeszowski oraz brzozowski, które dzięki wsparciu będą miały szansę na rozwój i podniesienie standardu leczenia pacjentów onkologicznych. 300 mln zł otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie. To środki finansowe, które będą przeznaczone na budowę pierwszego segmentu szpitala uniwersyteckiego w nowej lokalizacji, jest to więc dla nas historyczna chwila. Drugim beneficjentem jest Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza, do którego trafi 147 mln zł. Dotacja ta będzie przeznaczona przede wszystkim na rozbudowę, modernizację, ale także doposażenie sprzętowe szpitala – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Jak podkreślił dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Robert Bugaj, to bardzo dobra wiadomość dla podkarpackich pacjentów, ponieważ środki przyczynią się nie tylko do podniesienia jakości leczenia, ale też do poprawienia warunków pobytu na oddziałach.

300 mln zł na Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jedną z największych w województwie podkarpackim i w Polsce placówek medycznych, skierowanych przede wszystkim dla pacjentów onkologicznych. Realizuje leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, opiekę psychiatryczną oraz profilaktyczne programy zdrowotne. Jego historia sięga 1886 roku.

Placówka otrzymała środki w kwocie 300 mln zł. na realizację projektu „Rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. F. Chopina w Rzeszowie w zakresie onkologii” (w Świlczy).

Głównym celem inwestycji jest stworzenie kompleksowego systemu zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych w Polsce poprzez wybudowanie nowoczesnej Kliniki Onkologii i zaktualizowanie bazy medycznej, co przyczyni się do zmniejszenia wpływu chorób nowotworowych na społeczeństwo poprzez zminimalizowanie liczby zgonów z nimi związanych oraz zapewnienie pacjentom i ich rodzinom komfortowych warunków leczenia. Dodatkowo,  inwestycja ma stać się bazą dydaktyczną, ośrodkiem promocji zdrowia oraz miejscem szkoleń, edukacji, doskonalenia kwalifikacji i rezydentur dla studentów kierunków: lekarski, pielęgniarstwo, ratownictwo i fizjoterapia, co pozwoli na rozwój branży medycznej w Polsce.

Od 1 stycznia 2023 roku podmiotem tworzącym USK w Rzeszowie jest Uniwersytet Rzeszowski, a nadzór nad działalnością szpitala sprawuje Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– To ważna chwila dla Uniwersytetu Rzeszowskiego i całego regionu. Cieszmy się, że mamy pierwszą transzę wielkiej inwestycji, która na pewno będzie służyła pacjentom poprzez jakość leczenia, ale jednocześnie będzie służyła badaniom naukowym w zakresie medycyny i kształceniu studentów – powiedział rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Do zakresu inwestycji w szpitalu na Chopina nawiązał dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor placówki.

– Chcemy przystąpić do pierwszego etapu jak najszybciej. Głównym zadaniem będzie teraz zrealizowanie projektu architektoniczno-urbanistycznego – zaznaczył.

147 mln zł na inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza otrzymał środki na realizację projektu „Poprawa dostępności oraz jakości lecznictwa onkologicznego w woj. podkarpackim przez rozbudowę, modernizację i doposażenie Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego”.

Placówka łączy funkcję szpitala specjalistycznego z pełnoprofilowym, kompleksowym ośrodkiem onkologicznym, tj. funkcjonujący jako jeden podmiot leczniczy z wyodrębnionymi zakładami leczniczymi specjalistycznym i onkologicznym.

– Cieszymy się, że mamy szansę na dalszy rozwój szpitala. Połowa przyznanej kwoty zostanie przeznaczona na nowy sześciokondygnacyjny budynek, w którym pomieści się onkologia kliniczna, kardioonkologia, chirurgia onkologiczna radioterapia i trzy nowe sale operacyjne w standardzie hybrydowym. Druga połowa kwoty to wyposażenie tego budynku i doposażenie oraz modernizacja istniejących oddziałów oraz poradni i laboratoriów – mówił dyrektor szpitala w Brzozowie Tomasz Kondraciuk.

Starosta brzozowski Zdzisław Szmyd podkreślił, że niezwykle istotne jest to, by pacjenci onkologiczny byli leczeni na odpowiednim poziomie i w komfortowych warunkach.

– Dla mnie jest to dzień epokowy. Bardzo się cieszę, że nasz szpital jest ceniony wysoko, jeśli chodzi o jakość leczenia. Dofinansowanie Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie o tę znaczącą kwotę będzie decydowało o tym, na jakim poziomie zostanie brzozowskie lecznictwo. Pozwoli to stworzyć warunki na poziomie europejskim, bo finansowanie obejmie także zakup najnowocześniejszych urządzań do diagnostyki i lecznictwa – powiedział starosta Szmyd.