Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Regionalne Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej

Data publikacji: 19 marca 201819 marca br. w Rzeszowie odbyło się Regionalne Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej nt. „Funkcjonowanie systemu ratowniczego w przypadku braku zasilania w energię elektryczną”, któremu przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Forum

W wydarzeniu uczestniczyli: zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa  Grzegorz Świszcz, operatorzy systemu energetycznego, telekomunikacyjnego, ratowniczego, przedstawiciele samorządu województwa i powiatów z terenu województwa podkarpackiego.

Istota zadań związanych z infrastrukturą systemu energetycznego i telekomunikacyjnego sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej ochrony przed zagrożeniami, ale również do tego, aby ewentualne uszkodzenia i zakłócenia w jej funkcjonowaniu były możliwie krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli, gospodarki i środowiska – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji.

Celem forum było wypracowanie rozwiązań pozwalających na zapewnienie ciągłości funkcjonowania m.in. systemu ratowniczego w przypadku długotrwałych awarii energetycznych. Jednocześnie zwrócono uwagę na kwestie związane ze sposobem postępowania na wypadek wystąpienia przerw w dostawach energii elektrycznej w odniesieniu do osób, które przebywają w warunkach domowych, a ich funkcje życiowe podtrzymywane są poprzez zapewnienie sztucznej wentylacji.

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował uczestników forum, że po doświadczeniach z nawałnicami, które wystąpiły w sierpniu ubiegłego roku na terenie województwa pomorskiego, powołano rządowy zespół, który wypracował dokument „Analiza i ocena systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego
w Polsce. Wnioski i rekomendacje”. Wśród tych wniosków znalazły się wnioski legislacyjne, m.in zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym.