Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Realizacja programu „Dobry start”

Data publikacji: 31 lipca 2018Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła 31 lipca br. podczas konferencji prasowej informację o realizacji w województwie podkarpackim programu "Dobry start".  

Program „Dobry start” ma pomóc rodzicom w udźwignięciu kosztów związanych z zakupem wyprawki szkolnej i wyrównywać szanse wśród uczniów.

W województwie podkarpackim wg informacji posiadanych przez PUW w Rzeszowie – na dzień 27 lipca 2018 roku, złożono drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony ministerialnej empatia i bankowości elektronicznej, 39 350 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start”. Kwota wypłaconych świadczeń wynosiła: 6 138 150 zł. Świadczenie wypłacono na 20 461 dzieci – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Przekazała także informację – iż od dnia 1 sierpnia br. wnioski o przyznanie świadczenia dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej można składać również w wersji papierowej.    

 

W dniu 1 czerwca 2018 roku, Pan Premier Mateusz Morawiecki podpisał przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”
(DZ. U. z 2018 r., poz. 1061).     

     
Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku, w wysokości 300 zł.

Skierowane jest do obywateli Polski zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemców spełniających określone rozporządzeniem warunki.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia: przez dziecko lub osobę uczącą się do 20. roku życia lub ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się do 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.

Co ważne, rodziny będą mogły liczyć na wsparcie niezależnie od posiadanego dochodu.

Osobami uprawnionymi do ubiegania się o świadczenie są: matka, ojciec, opiekun faktyczny, opiekun prawny, rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo osoba ucząca się.

         
Świadczenie „Dobry start” przysługuje na dzieci uczące się w: szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej, i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej (z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych), szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.  

Dużym ułatwieniem w przyznawaniu świadczenia jest fakt, iż nie ma konieczności wydawania i doręczania decyzji administracyjnej, będą one wydawane tylko w przypadku odmowy przyznania ww. świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.
           

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia „Dobry start” można składać drogą elektroniczną (poprzez bankowość elektroniczną i ministerialny portal emp@tia) od dnia 1 lipca 2018 roku, natomiast drogą papierową od 1 sierpnia 2018 r. Wnioski złożone w lipcu i sierpniu 2018 roku, rozpatrzone zostaną nie później niż do 30 września 2018 roku, wnioski złożone w kolejnych miesiącach, będą rozpatrywane do 2 miesięcy od złożenia wniosku. Ostateczny termin składania wniosków to 30 listopada danego roku.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie „Dobry start”, a w przypadku ubiegania się o świadczenie „Dobry start” na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej albo ubiegania się o świadczenie „Dobry start” przez osobę uczącą się będącą osobą usamodzielnianą – w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce odpowiednio zamieszkania osoby ubiegającej się lub siedziby placówki opiekuńczo-wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.