Przedstawiona w czasie spotkania z mediami informacja dotyczyła dotychczas zrealizowanych zadań wojewody jako przedstawiciela rządu w terenie i odnosiła się do ustaleń „Raportu otwarcia” zaprezentowanego przez wojewodę po objęciu funkcji. Celem przeprowadzonej analizy był przegląd najistotniejszych zagadnień i problemów mających wpływ na podejmowane działania i realizację ustawowych zadań.
Podczas konferencji, która odbyła się 26 stycznia br. z udziałem dyrektora generalnego PUW Marcina Zaborniaka, wojewoda skupiła się na kluczowych obszarach merytorycznych, tj. infrastruktura, nieruchomości, bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, polityka społeczna, sprawy obywatelskie i cudzoziemców oraz obsługa klienta i wizerunek Urzędu. Podkreśliła, że w 2016 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zainicjowano szereg zmian zmierzających do usprawnienia i poprawy warunków świadczenia usług dla klientów, tj.: zwiększono liczbę przyjęć interesantów przez wojewodę, utworzono całodobową automatyczną infolinię paszportową, dopasowano godziny pracy Oddziału Paszportów do potrzeb klienta (https://rzeszow.uw.gov.pl/komunikaty/zmiany-w-oddziale-paszportowym/), wprowadzono system ustalający kolejność przyjmowania stron, zainstalowano tablice multimedialne w holu budynku PUW w Rzeszowie oraz wygospodarowano pomieszczenie umożliwiające opiekę nad małym dzieckiem.
Przedstawiono również szczegółową informację na temat realizacji obszaru zadań merytorycznych, tj. działania związane z planowaniem przestrzennym, nadzorem budowlanym oraz działalnością administracji architektoniczno-budowlanej, finansowaniem oraz nadzorem nad zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej przez jednostki samorządu terytorialnego oraz udzielania im dotacji, funkcjonowaniem infrastruktury granicy państwowej; prowadzonych postępowań dot. ustalania odszkodowań za nieruchomości przeznaczone pod duże inwestycje liniowe na terenie Podkarpacia. Zaprezentowano także kwestie związane m. in. z oceną stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego województwa, usuwaniem skutków klęsk żywiołowych w infrastrukturze komunalnej oraz z realizacją zadań z zakresu systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Wojewoda nawiązała do ważnych wydarzeń, które odbyły się w ubiegłym roku, tj. Światowe Dni Młodzieży czy Regionalne Ćwiczenie Obronne RĆO-2016. Natomiast nowymi zadaniami realizowanymi w ubiegłym roku były m. in.: obsługa rządowego programu „Rodzina 500 plus”czy działania związane z opracowaniem Map Potrzeb Zdrowotnych.
Wojewoda odniosła się również do zorganizowanego 16 września ubiegłego roku na Podkarpaciu wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Podczas obrad dyskutowano o konieczności budowy podstawowego elementu ochrony przeciwpowodziowej w tym rejonie, jakim jest zbiornik „Kąty-Myscowa” zlokalizowany na rzece Wisłoka.
„Zrealizowanie tej inwestycji pozwoliłoby na zmniejszenie kulminacji wezbrań powodziowych do wielkości przepływu nieszkodliwego, co bardzo wydatnie zmniejszy strefę zagrożenia powodziowego, a przy tym ograniczy straty i szkody” – powiedziała wojewoda podkreślając, że starania w celu podjęcia tego zamierzenia inwestycyjnego są kontynuowane i będą dla niej jedną z kwestii priorytetowych na 2017 r.