Program jest największym przedsięwzięciem profilaktycznym w naszym kraju w obszarze bezpieczeństwa. Jego głównym celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych. Projekty mają charakter interdyscyplinarny i opierają się na współpracy z organami administracji rządowej, samorządowej i organizacjami pozarządowymi. Na realizacje przedsięwzięcia w roku bieżącym zabezpieczono w budżecie państwa kwotę ponad 12 mln zł w skali kraju.
– Zachęcam, aby jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe, dla których ta tematyka jest bliska, składały wnioski dające możliwość dofinansowania różnego rodzaju inicjatyw, które służą podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.
W tym roku można zgłaszać projekty dotyczące dwóch celów szczegółowych dotyczących wzmocnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa oraz odnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.
Zgodnie z założeniami programu, o dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Ze względu na konkursowy charakter procedury kwalifikacyjnej, wnioski należy składać do 14 września 2022 r. (decyduje data wpływu).
– Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu to 100 000 zł. Wojewodowie mogą wskazać do realizacji 12 propozycji projektów z terenu województwa – dodała Ewa Leniart.
Jak podkreśliła wojewoda, jest to czwarta edycja programu, który jest realizowany od 2007 roku. W ramach wszystkich poprzednich edycji w województwie podkarpackim dofinansowano 71 projektów na łączną kwotę ponad 4 mln złotych.
Szczegółowe informacje na temat naboru są dostępne tutaj.