Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej o polityce na rzecz młodych pokoleń i tożsamości Europy

Data publikacji: 14 października 2016Strategiczne wyzwania polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej oraz kwestie poświęcone tożsamości kulturowej wspólnoty europejskiej to tematy sesji plenarnych poruszane podczas szczytu, który odbywa się 14 października w Łańcucie.

Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej o polityce na rzecz młodych pokoleń i tożsamości Europy

W województwie podkarpackim trwa dwudniowe posiedzenie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Witając w Polsce przywódców V4 prezydent Andrzej Duda powiedział: – „Spotykamy się tu po to, aby rozmawiać o wspólnych dla nas sprawach, szczególnie zaś, by zastanowić się, jak zwiększyć naszą rolę i znaczenie w Unii Europejskiej. Jednocześnie pamiętamy, że w tym roku obchodzimy 25-lecie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Myślę, że to dobra okazja do krótkiego podsumowania dotychczasowych osiągnięć, a także wskazania tych zagadnień i obszarów współpracy, które wymagają naszego szczególnego zainteresowania w obecnej sytuacji w Unii Europejskiej”.

„Program tegorocznego szczytu głów państw Grupy Wyszehradzkiej pokazuje wyraźnie, jak wielka jest różnorodność tematów, na które możemy – i powinniśmy – ze sobą rozmawiać. Jako prezydenci krajów V4 mamy ten przywilej, by podejmować nie tylko bieżące kwestie, które zajmują miejsca pierwszych stron gazet, ale przede wszystkim koncentrować naszą uwagę na zagadnieniach  o znaczeniu długofalowym, definiującym rolę i pozycję naszych krajów w perspektywie kilkunastu, a być może nawet kilkudziesięciu lat. Do takich zagadnień należą właśnie tematy, którym poświęcone są kolejne sesje naszych spotkań i rozmów podczas tego szczytu Grupy Wyszehradzkiej” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Podczas pierwszej sesji prezydenci Polski, Słowacji, Czech i Węgier skupili się na wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawiali o programach, które mają wspierać rozwój zawodowy młodych osób tak, aby powstrzymać ich emigrację.

„Musimy powstrzymać falę emigracji, która dotyka nasze społeczeństwa, która porywa do wyjazdu tak wielu zdolnych i kreatywnych młodych ludzi. Musimy zrobić wszystko, by stworzyć im perspektywę godnego i atrakcyjnego rozwoju w ich własnych ojczyznach. Realizacja tego zadania ma dziś podstawowe znaczenie dla wzrostu roli naszych państw w Europie” – zaznaczył polski prezydent podczas wystąpienia inaugurującego pierwszą sesję.

Po posiedzeniu  prezydenci zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Złożyli kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalili znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

Ostatni tego dnia panel dotyczył  polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej. Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o przyszłości UE i miejscu Europy Środkowo-Wschodniej w jej ramach.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad odbyła się uroczysta kolacja wydana przez Prezydenta RP. Goście wysłuchali również koncertu w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej.