Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przysięga żołnierzy Obrony Terytorialnej w Krośnie

Data publikacji: 30 października 2017W niedzielę 29 października br. na Rynku w Krośnie słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej. W uroczystości wziął udział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Przysięga OT w Krośnie

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego powiększył się o 380 żołnierzy OT. Była to siódma przysięga ochotników z terenu województwa podkarpackiego. Wcześniej podobne uroczystości miały miejsce w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku, Dębicy i Nisku.

 

W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodziny nowo zaprzysiężonych terytorialsów.  Wśród przybyłych na tą uroczystość był także wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski.  Podczas przysięgi odczytany został list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz od szefa MON Antoniego Macierewicza.

 

Uroczystości na krośnieńskim rynku poprzedziła Msza Święta w Bazylice Kolegiackiej Św. Trójcy w Krośnie. 

 

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych, których głównym zadaniem jest  obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy wyniesie około 53 tys., a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

fot. Adam Piorun.