W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Szef MON, zwracając się do żołnierzy i uczestników uroczystości, podkreślił determinację rządu w zakresie wzmacniana potencjału obronnego polskiego państwa.
– Stworzyliśmy ustawę, która daje nam fundament w rozwoju zwiększenia siły Wojska Polskiego poprzez rozwijanie liczebności i wyposażanie w nowoczesną broń, poprzez ćwiczenia wojskowe z wojskami sojuszu NATO – mówił szef MON.
W trakcie uroczystości wicepremier Błaszczak wręczył wyróżnienia żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie wojskowe z najwyższą lokatą.
Łącznie w całym kraju przysięgę składa dziś 745 ochotników, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe. Obejmowało ono m.in. musztrę, regulaminy wojskowe oraz szkolenie z bronią. Teraz mogą przejść do kolejnego etapu służby, czyli do szkolenia specjalistycznego, które będzie trwało 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.
Do tej pory do służby (do różnych jej etapów) zgłosiło się ponad 13 tys. ochotników.
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie Ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego ochotnicy składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Następnie odbywają 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego.
Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4560 zł (osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy po cyklu szkoleniowym nie zdecydują się kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej. MON i Wojsko Polskie, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym roku jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników.
Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć poprzez portal zostanzolnierzem.pl oraz osobiście w 86 wojskowych centrach rekrutacji. Za proces rekrutacji odpowiada Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.