Przygotowanie województwa do zimy – konferencja prasowa wojewody

Data publikacji: 15 listopada 2016Przygotowanie województwa podkarpackiego do zimy było tematem konferencji prasowej wojewody Ewy Leniart.

Przygotowanie województwa do zimy – konferencja prasowa wojewody

Wojewoda zapewniła podczas spotkania z mediami lokalnymi, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są w pełnej gotowości i są dobrze przygotowane do sezonu zimowego 2o16/2017. Podkreśliła, że pod koniec października br. odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne oraz ocena zagrożeń związanych ze zbliżającym się okresem zimowym.

Pomoc dla osób potrzebujących wsparcia

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dankowska przedstawiła kwestie związane z zabezpieczeniem pomocy osobom bezdomnym oraz potrzebującym wsparcia w okresie zimowym. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych: 14 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 4 dla kobiet, 2 dla kobiet z dziećmi oraz 2 tzw. łączone. Łącznie placówki dysponują 900 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób, co daje łącznie 1091 miejsc. Ponadto 102 placówki prowadzą wsparcie w zakresie dożywiania.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatny, całodobowy numer informacyjny 987. Można pod nim uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób bezdomnych w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej i potrzebującej pomocy.

Obecny na konferencji Komendant Wojewódzki Policji Krzysztof Pobuta zapewnił, że Policja posiada odpowiednie procedury, które obejmują: prowadzenie monitoringu miejsc, w których zwyczajowo mogą przebywać bezdomni, tj. dworce, ogródki działkowe itp. i udzielenie im pomocy we współdziałaniu z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i organizacjami zajmującymi się osobami bezdomnymi, uzależnionymi i wykluczonymi.

Współdziałanie służb

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Piotr Skworzec przedstawił informację dotyczącą zabezpieczenia województwa w kontekście wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnił, że zarówno operatorzy świadczący usługi energetyczne na terenie województwa, jak również zarządcy dróg są odpowiednio przygotowani do przejścia przez okres zimowy. Zaznaczył, że Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi stosowne działania prewencyjne, kontrolne i informacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zimą. Natomiast Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny monitoruje sytuację związaną z występowaniem chorób charakterystycznych dla sezonu zimowego, zwłaszcza grypy.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego. Podkreślił, że sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów. Komendant nawiązał do kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Czad i ogień. Obudź czujność”, której celem jest wzmocnienie świadomości społecznej w zawiązku z przyczynami i skutkami  powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla.

 


Pliki do pobrania:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×