Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przygotowanie województwa do sezonu zimowego

Data publikacji: 8 listopada 2017Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przewodniczyła posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem narady było przygotowanie województwa do okresu zimowego.

Posiedzenie wzzk

Sezon zimowy wymaga od służb ścisłej współpracy w zakresie reagowania i przygotowania na zagrożenia – podkreśliła wojewoda, która wydała rekomendacje dla jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Po posiedzeniu odbyło się spotkanie z mediami lokalnymi, podczas którego przedstawiono działania organizacyjno-logistyczne oraz ocenę zagrożeń związanych ze zbliżającą się zimą.

 

Pomoc dla osób potrzebujących wsparcia

 

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dankowska zaprezentowała kwestie związane z zabezpieczeniem pomocy osobom bezdomnym oraz potrzebującym wsparcia w okresie zimowym. Wydział prowadzi stały nadzór oraz współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia osób najbardziej potrzebujących, zagrożonych wychłodzeniem organizmu. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 23 placówki noclegowe dla osób bezdomnych, w tym 16 dla mężczyzn, 6 dla kobiet oraz 1 tzw. łączona. Łącznie placówki dysponują 809 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 150 osób, co daje łącznie 959 miejsc. Organizacje pozarządowe prowadzą także jadłodajnie, kuchnie dla ubogich i punkty wydawania posiłków. W realizacji działań pomocowych uczestniczą w zależności od potrzeb: ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, domy pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, policja, straż pożarna, straż miejska, żandarmeria wojskowa, izby wytrzeźwień, służba zdrowia.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatny, całodobowy numer informacyjny 987Można pod nim uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób bezdomnych w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej i potrzebującej pomocy.

Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela wsparcia finansowego w formie dotacji z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych, tj. osób, które własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie schronienia, wyżywienia, niezbędnej odzieży, podstawowych środków higieny osobistej. Dotacja na dofinansowanie realizacji zleconego zadania udzielana jest organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w zakresie pomocy społecznej oraz innym podmiotom uprawnionym. Zakres dotowanych działań to: działania o charakterze osłonowym,  profilaktycznym oraz aktywizującym. W tym roku wojewoda dofinansowała działania 15 organizacji pozarządowych w ramach konkursu w zakresie wsparcia osób bezdomnych na kwotę 589 756,00 zł.

Jak podkreślił p.o. komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa wzmożone działania pod kątem ochrony osób przed skutkami niskich temperatur będzie prowadzić podkarpacka Policja, która posiada odpowiednie procedury, obejmujące prowadzenie monitoringu miejsc, w których zwyczajowo mogą przebywać bezdomni, tj. dworce, ogródki działkowe itp. i udzielenie im pomocy we współdziałaniu z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i organizacjami zajmującymi się osobami bezdomnymi, uzależnionymi i wykluczonymi.

Wojewoda Ewa Leniart zaapelowała za pośrednictwem mediów o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy i przekazywanie odpowiedniej informacji służbom, które mogą podjąć działania ratujące życie.

 

Współdziałanie służb

 

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb, inspekcji i straży, dyrektorzy wydziałów Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego  oraz dyrektorzy zakładów dystrybucji energii elektrycznej, którzy przekazali informacje na temat gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec podał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego. Podkreślił, że sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

Ponadto w trakcie spotkania omówiono przygotowanie zarządców dróg do zimowego utrzymania szlaków komunikacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem rozpoznania i sposobu zabezpieczenia miejsc wrażliwych powodujących utrudnienia w przejezdności dróg oraz sposób zabezpieczenia infrastruktury kolejowej.

W posiedzeniu i konferencji prasowej uczestniczył również naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek, który przedstawił kwestie związane z realizacją zadań z zakresu ratownictwa górskiego.