Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przekazanie sprzętu i wyposażenia na potrzeby jednostek PSP

Data publikacji: 3 listopada 2017W trakcie apelu, w którym uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przekazano zakupiony w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” sprzęt i wyposażenie. 

Uroczystość odbyła się 3 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy.

 

W ręce dębickich strażaków przekazany został kontener specjalny z proszkiem gaśniczym. Zakup ten był możliwy dzięki wsparciu finansowemu budżetu Wojewody Podkarpackiego, Programu Modernizacyjnego Służb Mundurowych oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Do komend w Tarnobrzegu, Kolbuszowej, Leżajsku, Mielcu, Nisku i Stalowej Woli trafiły specjalistyczne zestawy oświetleniowe do oświetlenia dużych powierzchni. Dzięki środkom przekazanym przez marszałka województwa podkarpackiego w połowie bieżącego roku kupiono 10 identycznych zestawów oświetleniowych, które w znakomity sposób ułatwiają prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych.

 

Po apelu odbyła się konferencja, w trakcie której podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec omówił zagadnienia dotyczące Programu Modernizacyjnego Służb Mundurowych, natomiast bryg. Daniel Dryniak, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP omówił zasady finansowania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Od 2017 r. w ramy tzw. ustawy modernizacyjnej włączono środki dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z KSRG i spoza KSRG, dzięki temu łączna pula środków z budżetu państwa przewidzianych dla OSP znacząco wzrosła zarówno w skali kraju jak i województwa podkarpackiego.  

W 2017 r. – 7,5 mln. zł 0,5 mln. zł (wzrost o 6%)

W 2016r. – 7 mln. zł   0,2 mln. zł (wzrost o 3%)    

w 2015r. – 6,8 mln. zł                  

Zmieniły się również zasady przyznawania dotacji dla OSP – zapewniono nadzór nad wyposażeniem jednostek OSP ze strony Komendantów PSP i Zarządów ZOSP RP poszczególnych szczebli, co doprowadzi do właściwego przygotowania do działań ratowniczych jak największej liczby jednostek OSP.   

 

W apelu oraz konferencji uczestniczyli również posłowie na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Wojciech Buczak, Jan Warzecha, senator RP Zdzisław Pupa, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec, władze samorządowe powiatu oraz komendanci miejscy i powiatowi PSP z terenu Podkarpacia.

***

W ramach  realizacji „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” dokończono zadanie pn. „Budowa stanowisk garażowych wraz z myjnią i warsztatem naprawczym dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu”. Całkowita wartość zadania wyniosła 2 293 000 zł. 

Na lata 2018-2020 w ramach „Programu modernizacji …” planuje się rozpocząć inwestycję budowlaną pn. „Budowa strażnicy JRG nr 3 dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie”.  Szacunkowy koszt budowy strażnicy to kwota 12 242 000 zł.

W 2017 roku kupiono dla jednostek organizacyjnych PSP w województwie podkarpackim ze środków finansowych z budżetu Wojewody Podkarpackiego i „Programu modernizacji…” następujący sprzęt i wyposażenie:

  • kontener z proszkiem gaśniczym – 608 850 zł,
  • 68 kpl. ubrań specjalnych – 217 000 zł,
  • sprzęt i wyposażenie IT (23 szt. serwerów aplikacyjnych) – 564 000 zł

W 2017 roku dla jednostek organizacyjnych PSP w województwie podkarpackim zakupiono ze środków finansowych z budżetu Wojewody Podkarpackiego 10 szt. szaf do suszenia odzieży specjalnej, przenośny zbiornik na wodę o poj. 13 m3, defibrylator AED, kserokopiarkę sieciową za łączną kwotę:  326.1524,00 zł.

Ze środków finansowych budżetu Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego zakupiono 16 zestawów oświetleniowych do oświetlania dużych powierzchni. Całkowity koszt zakupu 16 szt. zestawów oświetleniowych wynosi:  210 427 zł.

Również w 2017 roku na potrzeby jednostek organizacyjnych PSP w województwie podkarpackim ze środków finansowych z budżetu Wojewody Podkarpackiego zostanie kupiony samochód specjalny rozpoznawczo-ratowniczy za kwotę 163 611 zł, doposażenie baz sprzętu medycznego Państwowej Straży Pożarnej (w ramach „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”) – za kwotę 160 000 zł oraz łódź 8 osobowa z silnikiem i przyczepą transportową za kwotę 80 000 zł.

Ponadto w 2017 roku na potrzeby jednostek organizacyjnych PSP w województwie podkarpackim ze środków finansowych pochodzących z rezerwy budżetowej Wojewody Podkarpackiego zostanie dofinansowany zakup samobieżnego ciągnika z ładowaczem czołowym w kwocie 40 000 zł oraz sfinansowany zostanie zakup dwóch zestawów do łączności wyniesionej (przemienników) za kwotę 35 000 zł.

 

Na podstawie informacji KW PSP Rzeszów

Fot. PUW w Rzeszowie oraz KW PSP Rzeszów