Delegacji przewodniczył Konsul Generalny USA w Krakowie Patrick T. Slowinski. W spotkaniu wziął udział także członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek.
Wojewoda przypomniała, że przygotowania do kryzysu na polskiej granicy rozpoczęły się kilka tygodni przed wybuchem wojny. Ewa Leniart przedstawiła kongresmenom zasady organizacji ruchu migracyjnego w oparciu o punkty recepcyjne.
– Zapewniamy opiekę medyczną, wytchnieniową, tłumaczenie oraz dalszy transport i pełne zaopiekowanie w pozostałych regionach – wymieniała Ewa Leniart.
Wojewoda scharakteryzowała dotychczas podjęte działania oraz przedstawiła dane dotyczące przepływu uchodźców. Mówiła także o specyfice kryzysu, który w głównej mierze dotyczy kobiet i dzieci.
– Od początku kryzysu wielokrotnie wyjeżdżałam na granicę, przeprowadziłam szereg rozmów z uchodźcami, którzy opisali sytuację po drugiej stronie granicy. Pojawił się obraz, że kryzys migracyjny w szczególności dotyczy kobiet i dzieci, które bez mężów i ojców są zmuszone przejść granice.
Ewa Leniart podkreśliła również zaangażowanie wielu organizacji charytatywnych oraz Związku Ukraińców w Polsce, które stanowią ogromne wsparcie służb państwa polskiego. Kongresmeni przyznali, że reprezentują obie partie: republikańska i demokratyczną oraz to, że ich zadanie polega na zbudowaniu jak najpełniejszego obrazu, który zostanie przekazany przedstawicielom obu izb parlamentu Stanów Zjednoczonych. Zapewnili także o dalszym wsparciu dla Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.