Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przeciwdziałanie handlowi ludźmi – posiedzenie

Data publikacji: 4 czerwca 2018W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, w którym uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Posiedzenie

Podczas spotkania wymieniono informacje i doświadczenia na temat działań podejmowanych przez przedstawicieli poszczególnych służb, będących członkami Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi, w tym działań prewencyjnych, informacyjnych, skierowanych do ogółu społeczeństwa, działań podnoszących świadomość na temat zjawiska handlu ludźmi, upowszechniania w swoich środowiskach wiedzy i informacji z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele służb wojewody, Sądu Okręgowego w Rzeszowie,  Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Policji, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Okręgowej Inspekcji Pracy, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych. W celu wzmocnienia efektywności podejmowanych przez Wojewódzki Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi działań, wojewoda podjęła decyzję o rozszerzeniu składu Zespołu o przedstawiciela środowiska akademickiego oraz przedstawiciela Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Powołanie do składu Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi otrzymali prof. dr hab. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu i dr Marcin Dudzik, sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

***

Podstawowym dokumentem dotyczącym funkcjonowania systemu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi w Polsce jest Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi (KPD). Jest to rządowy dokument, przyjmowany przez Radę Ministrów, zobowiązujący jego adresatów do wykonania określonych zadań w zakresie zwalczania handlu ludźmi. Obecnie obowiązujący „Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018” został przyjęty przez Radę Ministrów 17 sierpnia 2016 roku. To kolejny z następujących po sobie dokumentów, określających zadania z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi, realizowanych począwszy od września 2003 r. Celem głównym Planu jest stworzenie warunków koniecznych dla skutecznego przeciwdziałania handlowi ludźmi w Polsce i wsparcia ofiar tego przestępstwa.

Podstawowe dane dot. zjawiska handlu ludźmi w Polsce

Handel ludźmi jest przestępstwem niemal w całości zdominowanym przez zorganizowane grupy przestępcze, często o charakterze międzynarodowym.

Głównymi formami wykorzystania są praca przymusowa, eksploatacja seksualna, łamania praw pracowniczych, żebranie, przemoc. W ostatnich latach obserwuje się rosnącą liczbę osób, które są wykorzystywane do pracy przymusowej, jednakże równie wysoka liczba dotyczy eksploatacji seksualnej. Tendencja wzrostowa wykorzystania osób do pracy przymusowej jest spowodowana tym, że stała się bardziej opłacalna niż prostytucja.

Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że to Internet coraz częściej staje się miejscem, gdzie werbuje się osoby do wyjazdu za granicę.

Z danych Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi (które realizuje kompleksową pomoc ofiarom procederu.) wynika, że w 2017 r. udzielono wsparcia dla 187 osób.