Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Program „Opieka 75+” na 2025 rok

Data publikacji: 31 stycznia 202514 stycznia 2025 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zaakceptowała program „Opieka 75+” na rok 2025. Na realizację programu przeznaczono ogółem kwotę 80 mln zł.

Kobieta wioząca mężczyznę na wózku inwalidzkim

Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi lub są osobami samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie.

Program będzie realizowany w terminie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. i jest adresowany do gmin liczących do 60 tys. mieszkańców, zarówno miejskich, wiejskich, jak i miejsko – wiejskich.

Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 60% przewidywanych kosztów realizacji ich zadania własnego o charakterze obowiązkowym wynikającym z ustawy o pomocy społecznej, w zakresie realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób spełniających kryteria określone w programie.

Adresatami pośrednimi programu są osoby w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi, samotnie gospodarującymi, a także które pozostają w rodzinie.

W ramach programu gmina może skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, jeżeli:

  • dane świadczenie realizuje samodzielnie tj. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych, urzędu gminy lub innych gminnych jednostek organizacyjnych (zatrudnionych na umowę o pracę lub w ramach umowy zlecenia) lub
  • zleca realizację przedmiotowego zadania organizacjom pozarządowym lub
  • kupuje usługi opiekuńcze od podmiotów sektora prywatnego.

Gminy ubiegające się o dofinansowanie w ramach ww. programu zobowiązane są do złożenia zapotrzebowania na środki finansowe w terminie do dnia 7 lutego 2025 r. za pośrednictwem Centralnej Aplikacji Statystycznej.

Szczegółowe wytyczne/wskazówki dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.