Prof. Jan Miodek doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Data publikacji: 28 lutego 2017Wybitny językoznawca prof. dr hab. Jan Miodek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. 27 lutego w uroczystości z tej okazji wziął udział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Prof. Jan Miodek doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Wicewojewoda, w imieniu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, złożył profesorowi najserdeczniejsze gratulacje i przekazał słowa uznania:  Gratuluję zaszczytu, jakim niewątpliwie jest godność doktora honoris causa. Przyznanie tego wyjątkowego tytułu jest potwierdzeniem autorytetu, jakim cieszy się Pan Profesor w ośrodkach naukowych i akademickich. Pańskie zaangażowanie i rozległa aktywność zawodowa zasługują na szczególne wyróżnienie. Od wielu lat służy Pan społeczeństwu dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, przedstawia Pan poważne problemy językowe w sposób przystępny i przekonujący, wprowadzając nas w piękno mowy polskiej.

Jak podkreślił prof. Jan Miodek, wyróżnienie nadane przez rzeszowską uczelnię ma dla niego szczególne znaczenie. Podczas wykładu przywołał osoby związane z Rzeszowem i województwem, które spotkał na swojej naukowej drodze i które wpłynęły na jego życie – wymienił m. in.  historyków literatury polskiej Stanisława Pigonia, Romana Sobola i językoznawcę Stefana Reczka, który był jednym z inicjatorów samodzielnej uczelni i współorganizatorem ośrodka humanistycznego w Rzeszowie.  Laudację z okazji nadania honorowego tytułu prof. Miodkowi wygłosił rzeszowski językoznawca prof. dr. hab. Kazimierz Ożóg.

Jan Miodek urodził się 1946 r. w Tarnowskich Górach. To wybitny polski językoznawca i wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, a także popularyzator wiedzy o języku polskim – prowadził m. in. programy telewizyjne poświęcone kulturze języka.

 

Fot. Arkadiusz Surowiec.