27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918‒1919, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu, Instytut Pamięci Narodowej wraz z wojewodami zaplanowali prezentację w całej Polsce wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”.
– Jestem przekonana, że otwierana dziś wystawa przyczyni się do popularyzacji wiedzy o tym wyjątkowym powstaniu, które było nie tylko aktem odwagi, męstwa i determinacji, ale także jednym z nielicznych tak dobrze przygotowanych i przeprowadzonych zrywów narodowych. Było ono zrywem zakończonym zwycięstwem, dzięki któremu Wielkopolanie dali rodakom sygnał, że trud poniesiony w walce o Ojczyznę będzie nagrodzony. To właśnie ich postawa, dobre zorganizowanie, wyszkolone zaplecze kadrowe oraz wspólny cel sprawiły, że prawie cała Wielkopolska powróciła do Polski, a upragniona niepodległość stała się ich udziałem – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z Powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania Ignacego Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje również próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.
Prezentacja wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” – Rzeszów, 22 grudnia 2021