Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Prezentacja wystawy „Polska Walcząca”

Data publikacji: 17 października 201816 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli zaprezentowana została wystawa „Polska Walcząca”. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wystawa

Przygotowana w 2015 r. przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca” przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki ukazane są najważniejsze wydarzenia, w tym akcja „Burza” i powstanie warszawskie. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dykta­turze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Część wystawy zrobiona przez Centralę IPN w Warszawie została uzupełniona przez panele przygotowane przez Oddział IPN w Rzeszowie, na których została zobrazowana działalność Polskiego Państwa Podziemnego na Podkarpaciu. Całość wystawy składa się z 25 paneli o formacie 120×90 cm, przygotowana jest w języku polskim i angielskim.

Autorzy:
Dr Paweł Rokicki z Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, autor bądź współautor licznych albumów oraz wystaw edukacyjnych o tematyce historycznej, m.in.: „A więc wojna… Ludność cywilna we wrześniu 1939 r.”, „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”, „Żegota. Rada Pomocy Żydom”, „Wygnańcy”, „Ofiary stanu wojennego”. Badacz historii polskiego podziemia niepodległościowego na Wileńszczyźnie w latach II wojny światowej.

Dr Mirosław Surdej – absolwent UMCS Lublin. Od 2006 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Autor dwóch monografii „Oddział partyzancki Wojciecha Lisa 1941–1948” i „Okręg Rzeszowski Narodowej Organizacji Wojskowej – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w latach 1944–1947” oraz kilkunastu artykułów naukowych poświęconych działalności podziemia politycznego i zbrojnego w Polsce w latach 1939–1956.

Katarzyna Kyc – absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2005 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Zajmuje się szeroko pojętą działalnością edukacyjną. Autorka kilku wystaw edukacyjnych, m.in. „Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939–1944/45” i „Symbole naszej historii, cz. III”, koordynatorka regionalnych i ogólnopolskich projektów edukacyjnych, autorka kilku artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Organizatorami wydarzenia są Stanisław Ożóg – poseł do Parlamentu Europejskiego i prof. Ryszard Legutko – przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.  

Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.  

Na podstawie informacji IPN.