Prezes Rady Ministrów zapoznał się z postępem prac w Nowej Wsi w powiecie niżańskim. To właśnie tam będzie przebiegać część trasy Via Carpatia.
– Żeby tworzyć nowe perspektywy wzrostu, musimy tworzyć nowe połączenia komunikacyjne. Takim trudnym połączeniem komunikacyjnym jest połączenie przez Karpaty. Ten most przez San, część drogi Via Carpatia, otworzy nowe perspektywy. Nowe perspektywy inwestycyjne, biznesowe, finansowe i przede wszystkim perspektywy tworzenia nowych miejsc pracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Trasa Via Carpatia w Polsce jest budowana za pomocą nowoczesnych technologii. Wszystko po to, żeby po naszych drogach jeździło się wygodnie i bezpiecznie. – Cieszę się, że mamy taką technologię. To polska firma jest autorem tej technologii. Oby jak najwięcej takich firm rosło i zatrudniano jak najwięcej pracowników – podkreślił premier.
Via Carpatia – stan realizacji
***
Szlak Via Carpatia – częściowo już dostępny, a częściowo realizowany i projektowany –liczy kilka tysięcy kilometrów. Jest to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową.
Na terenie Polski w skład tego szlaku drogowego wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.
W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.) zabezpieczone zostały fundusze na całość realizacji polskiego odcinka trasy Via Carpatia.