Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart omówiła bieżącą sytuację w województwie. Przedstawiła informację na temat osób poszkodowanych, które mogą liczyć na pomoc w postaci zasiłków celowych. Głos zabrali również: podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda, kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztof Jurczak oraz podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor – ponieważ drugim z omawianych na sztabie tematów były zagrożenia epidemiologiczne związane z COVID-19.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że państwo szybko zareagowało na sytuację powodziową w woj. podkarpackim i udzieliło pomocy poszkodowanym. „Z rządowej rezerwy celowej zostały przeznaczone zasiłki dla 79 rodzin. Obecnie trwa szacowanie strat, żeby jak najszybciej pomóc ludziom” – zaznaczył premier. „Dewizą naszego rządu jest to, żeby nikogo nie zostawiać bez pomocy” – dodał.
Rząd planuje budowę inwestycji, która ma pomóc w zabezpieczeniu przez powodzią mieszkańców Rzeszowa i gminy Krasne. W tym celu zostanie zaprojektowany system gospodarowania wodą. W ramach inwestycji planuje się budowę 2 zbiorników przeciwpowodziowych o łącznej powierzchni 13,3 ha i pojemności 130 tys. m3. Odpowiednio ukształtowane zostaną także skarpy wraz z odcinkowym podwyższeniem brzegów. Dzięki inwestycji ochroną przeciwpowodziową zostanie objętych ok. 872 mieszkańców oraz 273 budynki mieszkalne na łącznej powierzchni 75 ha.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się również z mieszkańcami osiedla Słocina poszkodowanymi w podtopieniach.
Więcej informacji z wizyty https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-na-podkarpaciu-dewiza-naszego-rzadu-jest-pomoc-ludziom.html
****
Informacja o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w województwie podkarpackim – stan na 25 czerwca 2020 r.
W związku z niekorzystną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną spowodowaną intensywnymi opadami deszczu w ostatnich dniach oraz spływem wód opadowych w dolnym biegu Sanu od Jarosławia do ujścia do Wisły przechodzi wezbranie przekraczające stany alarmowe. Na pozostałych rzekach województwa podkarpackiego wody układają się w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie przekraczając stany ostrzegawcze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał, dla całego województwa podkarpackiego, ostrzeżenie 1 stopnia o możliwości wystąpienia burz z gradem. Prognozowany jest opad rzędu 20-30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. W obszarach wystąpienia silnych opadów deszczu obserwowane będą wzrosty poziomu wody, lokalnie osiągając stany alarmowe. Sytuacja ta powoduje utrzymanie w dalszym ciągu wydanego przez Wojewodę Podkarpackiego zarządzenia o wprowadzeniu alarmu przeciwpowodziowego dla powiatów leżących w zlewni Sanu oraz pogotowia przeciwpowodziowego dla pozostałej części województwa. W Zespole Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce obowiązuje wprowadzony stan ostrzegawczy. Zbiornik posiada aktualnie 45,59 mln m3 rezerwy przeciwpowodziowej.
W wyniku zdarzeń atmosferycznych podtopionych zostało ponad 600 budynków mieszkalnych i gospodarczych, podtopione i zalane zostały szlaki komunikacyjne. Poszkodowanych zostało 306 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych tymi zdarzeniami wyniosła ponad 2 tys. ha. Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowano wnioski o środki z rezerwy celowej na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na łączną kwotę 309 520 zł dla 79 rodzin. Zdecydowana większość środków finansowych została już przekazana do jednostek samorządu terytorialnego.
W dalszym ciągu trwa szacowanie szkód.
W okresie występowania niekorzystnych zdarzeń hydrologiczno-meteorologicznych w dniach od 23 do 25 czerwca straż pożarna interweniowała 1539 razy, najwięcej na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego – 365, Sanoka – 193, Przemyśla – 159, Jarosławia – 108. Sił i środków zaangażowanych w akcję ratowniczą było łącznie prawie 10 tys. strażaków (około 9 tys. OSP i 900 PSP). Działania ukierunkowane były głównie na zabezpieczenie newralgicznych miejsc przez podtopieniami, pompowanie wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianie przepustów i cieków wodnych. W najtrudniejszej sytuacji spowodowanej gwałtownym wzrostem stanów wód do wsparcia działań skierowane zostały siły i środki 3 Podkarpackiego Brygady Obrony Terytorialnej.