W skład Zespołu wchodzą parlamentarzyści, przedstawiciele najważniejszych instytucji oraz organizacji rolniczych, urzędu statystycznego, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jednostek samorządu terytorialnego, a także środowisk naukowych oraz organizacji i związków branżowych z terenu Podkarpacia.
W lutym br. rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). W dokumencie tym zapisane zostały również kierunki rozwoju rolnictwa. Obszary wiejskie w Polsce charakteryzuje zróżnicowanie przestrzenne pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego, jak i funkcji gospodarczych. Są to zarówno tereny z dominacją rolnictwa tradycyjnego, obszary rolnictwa wielkoobszarowego, obszary z dominacją funkcji turystycznej, jak i silnie zurbanizowane obszary położone w pobliżu dużych aglomeracji i mniejszych miast. Dlatego też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wychodzi z założenia, że rozwój regionalny rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce powinien zostać oparty na oddolnej analizie potrzeb rozwojowych przeprowadzonych w poszczególnych województwach. W związku z tym w całym kraju wojewodowie powołać mają zespoły, których głównym zadaniem będzie określenie rdzennych potencjałów oraz identyfikacja potrzeb rozwojowych obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego w każdym z województw. Zgodnie z wytycznymi resortu rolnictwa ważną rolę w tworzeniu dokumentu odegrają ośrodki doradztwa rolniczego. Wyniki przeprowadzonych analiz powinny umożliwić określenie kierunków rozwoju i listę priorytetowych projektów rozwoju obszarów wiejskich i sektora rolno spożywczego w województwach.
Efektem końcowym pracy Zespołu analizującego szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich w województwie podkarpackim będzie przygotowanie strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w której wskazane zostaną najważniejsze zadania rozwojowe nakreślające kierunki działań w naszym regionie.
Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła podczas posiedzenia, że podkarpacka wieś i rolnictwo, przy całej swojej specyfice i złożoności problemów, dysponuje znaczącym potencjałem produkcyjnym i korzystnymi warunkami środowiskowo-przyrodniczymi, co przy podjęciu odpowiednich działań i przy uruchomieniu instrumentów wsparcia stwarza szansę na aktywny rozwój większości funkcjonujących tu gospodarstw, jak też obszarów wiejskich.
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa dokument powinien zostać opracowany do końca września 2018 roku. Strategia będzie składać się z dwóch części: diagnostycznej i projektowej. Część diagnostyczna będzie zawierać opis sytuacji społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich województwa z analizą sytuacji pod kątem mocnych i słabych stron, analizę SWOT, opis obszarów wiejskich w ujęciu geograficznym oraz prognozę trendów rozwojowych do 2030 roku. W części projektowej określone zostaną kierunki interwencji, działania, priorytety rozwoju obszarów wiejskich województwa, w tym rolnictwa, a także przedstawiona zostanie lista priorytetowych projektów koniecznych do podjęcia na obszarach wiejskich województwa.