Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Poszerzenie granic Rzeszowa – pozytywna opinia wojewody

Data publikacji: 27 kwietnia 2021​Kwestie związane ze zmianami administracyjnymi granic Rzeszowa były poruszane na konferencji prasowej sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Jak przypomniała wojewoda Ewa Leniart, Rada Miasta Rzeszowa wystąpiła do wojewody podkarpackiego w ustawowym terminie z prośbą o zaopiniowanie kwestii zmiany granic miasta Rzeszowa. – Wniosek dotyczył trzech sołectw. Dwóch z gminy Boguchwała – części sołectwa Racławówka, tzw. Racławówka Doły oraz Kielanówka i trzeciego sołectwa – miejscowości Malawa z gminy Krasne – powiedziała wojewoda.  Zgodnie z obowiązującymi w tej materii przepisami, na zaopiniowanie wniosku samorządu i przesłanie dokumentów wraz z opinią do MSWiA wojewoda ma czas do 30 kwietnia.

Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji dotyczących poszczególnych sołectw, podjęłam decyzję, że pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie przyłączenie do miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów. Część jego zabudowy stanowi kontynuację dzisiejszego rzeszowskiego osiedla Zwięczyca. Co więcej, mieszkańcy Racławówki Doły korzystają w znacznej mierze z dostaw wodociągowych miasta Rzeszów. Tam też jest połączenie komunikacyjne obsługiwane przez transport miejski – zaznaczyła Ewa Leniart. Dodała, że część dzieci z tamtego obszaru uczęszcza do przedszkoli oraz szkół rzeszowskich.  – Te wszystkie powiązania o charakterze funkcjonalny oraz fakt, że naturalną niejako granicą  jest droga S19 powodują, że przyłączenie części sołectwa jest uzasadnione i może liczyć na pozytywną opinię wojewody podkarpackiego. Skutek dla gminy Boguchwała w postaci pomniejszenie dochodów o ok. 2 proc. nie wpłynie w znaczący sposób na budżet tej jednostki samorządu terytorialnego – mówiła wojewoda.  

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker  podkreślił, że decyzje podejmowane w kwestii zmian granic administracyjnych zapadają na podstawie opinii wojewody, który – jako przedstawiciel rządu w terenie – ma najlepszą wiedzę na temat tego, jak te zmiany administracyjne powinny wyglądać, jak najlepiej zapewnić rozwój dużych miejscowości, ale także mniejszych ośrodków. Wiceminister dodał, że jednym z powodów jego wizyty w Rzeszowie jest spotkanie z samorządowcami Sanoka dotyczące zmian granic miasta. Wniosek Rady Miasta Sanoka dotyczący przyłączenia do obszaru miasta trzech sołectw z gminy Sanok wpłynął do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie 31 marca 2021 r.