W spotkaniu, którego gospodarzem była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart uczestniczyli m.in. przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Policji, Okręgowej Inspekcji Pracy, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, urzędów pracy, straży granicznej oraz organizacji pozarządowych i pomocy społecznej. Celem posiedzenia była m. in. wymiana informacji i doświadczeń na temat działań podejmowanych przez przedstawicieli poszczególnych służb, będących członkami Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
Podczas roboczego spotkania przedstawiono „Sprawozdanie z realizacji zadań podejmowanych w 2016 r., których celem było przeciwdziałanie handlowi ludźmi” oraz omówiono plan działań na 2017 r.
Handel ludźmi, nazywany również współczesnym niewolnictwem, jest przestępstwem naruszającym podstawowe prawa i godność człowieka. Oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania.
Polska jest państwem tranzytowym (przez nasze terytorium przebiegają trasy przerzutowe ofiar z Europy Wschodniej i Azji) i krajem docelowym dla wykorzystywanych ofiar (szczególnie z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii oraz Azji Wschodniej).
Analizując statystyki z ostatnich lat, nie sposób nie zauważyć wyraźnej zmiany trendu odnośnie handlu ludźmi w Polsce. Dotychczas najczęściej ujawnianą formą wykorzystywania była eksploatacja w prostytucji, czy w przemyśle pornograficznym. Przekładało się to także na dane dotyczące podziału poszkodowanych wg kryterium płci, a mianowicie zdecydowaną przewagę kobiecych ofiar handlu ludźmi. Dane z ostatnich lat wskazują jednak, że rośnie gwałtownie liczba ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej, z czym nierozerwalnie wiąże się także wzrastająca liczba pokrzywdzonych mężczyzn, którzy dominują w statystykach ofiar przymuszanych do pracy.
W holu głównym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie można obejrzeć wystawę mobilną dotyczącą tematyki handlu ludźmi oraz walki z tym zjawiskiem.
Treści zawarte w wystawie odnoszą się do prezentacji nie tylko zjawiska handlu ludźmi, ale przedstawiają również historie ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej, żebractwa i prostytucji. Opatrzone są autentycznymi zdjęciami zgromadzonymi przez organy ścigania w konkretnych przypadkach przestępstwa handlu ludźmi lub innych przestępstw mających znamiona handlu ludźmi.
Wystawa została udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu pn. ,,Poprawa zdolności Polski do walki z handlem ludźmi”.