Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przewodniczyła naradzie, ochotnicze hufce pracy już od 60 lat wspomagają system oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, podejmując szereg inicjatyw zmierzających do podniesienia ich kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania, starając się w ten sposób przeciwdziałać bezrobociu i społecznemu wykluczeniu młodych ludzi. – Działania OHP doskonale wpisują się w założenia naszego rządu, który od początku swojej kadencji stara się odbudować szkolnictwo zawodowe w Polsce. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, stale rozwijający się przemysł oraz emigracja i odpływ pracowników branżowych zmuszają system oświaty do zmian i dostosowania się do potrzeb rynku pracy oraz włączenia pracodawców w proces unowocześnienia kształcenia. Nowoczesne rozwiązania wzmacniają popyt na wysoko wykwalifikowaną kadrę – dodała wojewoda.
Podczas spotkania wręczono nowym członkom powołania do Rady Programowej. Zaprezentowano także zakres działalności OHP i rozmawiano m. in. o realizowanych projektach i szkoleniach. Przedstawiono kwestie związane z potencjałem kadrowym podkarpackiego rynku pracy w kontekście zatrudnienia osób w przedziale wiekowym 16 – 25 lat oraz statystyki rynku pracy. Ważnym punktem obrad było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie a Podkarpacką Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Rzeszowie.
W posiedzeniu wzięli udział główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek, ks. bp Stanisław Jamrozek, wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, doradca komendanta głównego OHP Beata Biały, komendant wojewódzki OHP w Rzeszowie Jerzy Cypryś, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, PFRON Oddział w Rzeszowie, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, Policji, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
***
Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do której głównych zadań należy: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania, wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży. W ramach Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej OHP działa obecnie 9 Hufców Pracy (w Rzeszowie, Sanoku, 2 w Krośnie, w Jarosławiu, Przemyślu, Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Dębicy), Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, 4 Centra Edukacji i Pracy Młodzieży (w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu) oraz podległe im 4 Mobilne Centra Informacji Zawodowej, 4 Młodzieżowe Biura Pracy (w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu), 10 Młodzieżowych Centrów Kariery (w Brzozowie, Cieszanowie, Dębicy, Gorzycach, Jaśle, Lesku, Mielcu, Nowej Dębie, Przeworsku i Sanoku), 2 Punkty Pośrednictwa Pracy (w Łańcucie i Strzyżowie), 1 Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Przemyślu, 2 oddziały (w Krośnie i Rzeszowie), 5 Ośrodków Szkolenia Zawodowego (w Dębicy, Nisku, Rzeszowie, Strzyżowie i Tarnobrzegu).