Piotr Duda, który 24 października przekazuje przewodniczenie Radzie Dialogu Społecznego pracodawcom, podsumował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego rok funkcjonowania forum dialogu trójstronnego w Polsce. „Po roku funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego widać, jak wielkie było zapotrzebowanie na dialog społeczny, na dialog instytucjonalny. Uważamy, że Rada Dialogu Społecznego jest bardzo reprezentatywnym organem, nie wyobrażam sobie, żeby rządzący mieli pomijać opinię rady w dialogu instytucjonalnym reprezentatywnym. Bo w skład rady wchodzą grupy i pracodawców i związków zawodowych, samorząd i strona rządowa” – powiedział. Podkreślił również, że prowadzenie dialogu społecznego to trudny proces, który jednak w rezultacie daje wymierne efekty.
„Dla obecnego rządu jest niezwykle ważne, aby dialog społeczny był prowadzony i utrzymywany” – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania z mediami zaznaczając jednocześnie, że członkowie rady, podnosząc na posiedzeniach ważne dla regionu kwestie, starają się wypracować możliwie najlepsze stanowiska, które następnie są przekazywane decydentom w taki sposób, aby rzeczywiście dialog mógł realnie wpływać na kształt systemu prawnego i na to, żeby państwo polskie dobrze funkcjonowało i jak najlepiej się rozwijało.
Rada Dialogu Społecznego została powołana przez Prezydenta RP w październiku 2015 r. Stanowi ona funkcjonujące na poziomie centralnym forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, pracodawców oraz strony rządowej. W regionach działają wojewódzkie rady dialogu społecznego. Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkowi województwa. Podkarpacka Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego istnieje od grudnia ubiegłego roku. Zasiadają w niej przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, wojewody i marszałka. Stanowiska rady mają charakter opiniodawczo-doradczy.
Fot. Biuro Prasowe UMWP.