– Ogłaszamy dzisiaj nabór w kwocie 4,5 mln zł na zadania dotyczące poprawy bezpieczeństwa w obszarze przejść dla pieszych na drogach gminnych i powiatowych. Jest to nabór uzupełniający w stosunku do naboru, który odbył się kilka miesięcy temu. Wówczas mięliśmy do dyspozycji prawie 32 mln zł dla powiatów oraz gmin. W sumie wpłynęło 74 wnioski – 40 powiatowych oraz 34 gminnych. Wszystkie otrzymały maksymalne dofinansowanie, które dopuszczał program. W zawiązku z powstałymi oszczędnościami możemy ogłosić nabór dodatkowy – powiedziała wojewoda.
– Zachęcamy jednostki samorządu terytorialnego do składania wniosków w ramach naboru uzupełniającego. Będziemy na nie oczekiwać 30 dni od dnia ogłoszenia – dodała wojewoda.
Jak podkreśliła wojewoda, wnioski o dofinansowanie można składać na zadania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ruchu pieszych, w obszarze oddziaływania przejścia dla pieszych, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców danej miejscowości. Zadania dotyczyć mogą zarówno przejść dla pieszych na skrzyżowaniach na drogach publicznych ,jak i na odcinkach dróg publicznych pomiędzy skrzyżowaniami, oraz przejazdów dla rowerzystów połączonych z lub zlokalizowanych bezpośrednio przy ww. przejściach dla pieszych.
Przez obszar oddziaływania przejścia dla pieszych rozumie się sumę obszarów przejścia dla pieszych i stref oczekiwania dla pieszych (w tym azyli), a także obszarów dojść do przejścia dla pieszych i odcinków drogi po obu stronach tego przejścia – o długościach nie większych niż 100 m.
Kto może składać wnioski o dofinansowanie:
Wnioski mogą składać ustawowi zarządcy dróg zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.
Dofinansowaniem nie mogą zostać objęte zadania na drogach publicznych zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.
Termin składania wniosków:
30 dni od dnia udostępnienia ogłoszenia o naborze.
Data wpływu liczona jest jako data dostarczenia wniosku do Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego lub w przypadku dostarczenia pocztą – data stempla kancelarii ogólnej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Wnioski złożone po terminie pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.
Termin realizacji zadania
Nabór wniosków dotyczy zadań których realizacja rozpocznie się w 2021 r. Przewidywany czas realizacji wynosi do 12 miesięcy od daty rozpoczęcia realizacji zadania (zadania roczne).
W ramach dofinansowania możliwa będzie refundacja wydatków już poniesionych w związku z realizacją zadania począwszy od stycznia 2021 r.
Szczegóły dostępne pniżej.