Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ponad 66 mln zł na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego

Data publikacji: 29 września 2023O realizacji Funduszu Rozwoju Dróg i rządowym wsparciu na zadania poprawiające bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zabiera głos podczas konferencji prasowej

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.

– W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla województwa podkarpackiego na cel związany z poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego została przyznana kwota ponad 66 mln zł. Wsparcie otrzyma 41 zadań powiatowych i 52 zadania gminne. Dofinansowanie wynosi 80 proc. – mówiła wojewoda.

Jak podkreśliła Ewa Leniart w ramach naboru dofinansowaniem zostaną objęte zadania polegające w szczególności na budowie, przebudowie lub remoncie dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów, co z pewnością poprawi jakości życia mieszkańców danej miejscowości.

Dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Rzeszowie Krzysztof Sopel dodał, że w ramach złożonych wniosków, które zostały zaakceptowane do realizacji powstanie 52 kilometry chodników i dróg rowerowych, z czego 29 km na drogach gminnych i 23 km na drogach powiatowych  oraz 86 nowych przejść pieszych (41 na drogach gminnych i 45 na drogach powiatowych).

O tym, że  Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to kluczowy instrument wsparcia lokalnej infrastruktury drogowej mówili także podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkarpaccy parlamentarzyści – posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła i Andrzej Szlachta.

Dzięki środkom pozyskanym w ramach tegorocznego naboru zwiększy się m.in bezpieczeństwo mieszkańców gminy Leżajsk i powiatu leżajskiego. Wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko mówił o planowanych inwestycjach, m. in. o drodze dla pieszych w miejscowości Brzóza Królewska.  

– Łączna planowana kwota wsparcia z Funduszu dla województwa w 2023 roku wyniesie ponad 300 mln zł, a od momentu wprowadzenia Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych kwota dofinansowania dla samorządów gminnych i powiatowych naszego województwa przekroczyła 1 mld 100 mln zł. Są to dane, które pokazują, jak dobrym instrumentem wsparcia  jest RFRD i jak chętnie korzystają z niego samorządowcy z Podkarpacia, dbając o jakość dróg publicznych na terenie naszego województwa – podsumowała wojewoda Ewa Leniart.

Realizacja RFRD na Podkarpaciu

W latach 2019 – 2022 na Podkarpacie trafiło wsparcie w wysokości ponad 800 mln zł! Zrealizowano łącznie 880 zadań, w ramach których zmodernizowano ponad 1150 km dróg gminnych i powiatowych oraz wybudowano lub przebudowano 290 przejść dla pieszych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa.

W roku bieżącym wsparcie otrzymało kolejne 109 zadań gminnych i powiatowych. Zadania te są w trakcie realizacji, a łączna kwota ich wsparcia ze środków Funduszu w roku 2023 r. wynosi ponad 181 mln zł.

Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom samorządów rząd przeznaczył dla województwa podkarpackiego na 2023 r. dodatkową pulę środków w wysokości blisko 66 mln zł z przeznaczeniem na remonty dróg gminnych i powiatowych. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę zadań remontowych, na której znalazło się aż 60 zadań gminnych i 27 zadań powiatowych.

Ponadto w ostatnich dniach Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych oraz rowerzystów. Wsparcie uzyskało łącznie 93 zadania na kwotę ponad 66 mln zł.

Tym samym łączna planowana kwota wsparcia z Funduszu dla województwa w 2023 roku wyniesie ponad 300 mln zł.