Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ponad 600 tys. zł na prace prowadzone na cmentarzach, kwaterach i grobach wojennych

Data publikacji: 4 stycznia 2022W ubiegłym roku wojewoda podkarpacki przeznaczyła w swoim budżecie środki na prace na cmentarzach, kwaterach i grobach wojennych na terenie województwa, których w ewidencji ujęto prawie 1100.

Cmentarz w Dukli

Dotacje celowa w ogólnej wysokości 600 435 zł zostały rozdysponowane pomiędzy 26 gmin, które wnioskowały o przyznanie środków. Przeznaczono je na prace remontowe, konserwacyjne i porządkowe na 102 obiektach grobownictwa wojennego.

Spośród zakończonych prac na szczególną uwagę zasługują remonty obiektów z I wojny światowej: cmentarza w Bojanowie, kwater na cmentarzach w Leżajsku, Rudniku nad Sanem czy Wielopolu Skrzyńskim. Przebudowa mogiły zbiorowej z I i II wojny światowej w Ropczycach. Remont cmentarza żołnierzy i jeńców radzieckich w Bierówce (gm. Jasło), a także kwater wojennych w Sanoku. Pracom remontowych poddano także mogiły zbiorowej ofiar terroru w miejscowości Lubatowa (gm. Iwonicz-Zdrój), Łopuszka Wielka (gm. Kańczuga) oraz Borek Stary (gm. Tyczyn). Natomiast na mogile zbiorowej ofiar terroru w Zarzeczy umieszczono tablicę inskrypcyjną z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar.

Jednocześnie były kontynuowane remonty rozpoczęte w latach wcześniejszych, między innymi cmentarzy wojennych z I i II wojny światowej w Dukli czy Dębicy. Rozpoczęto także zadania, które będą kontynuowane w roku bieżącym, np. konserwacja mogiły zbiorowej z I wojny światowej w Brzostku, a także remont mogił na kwaterach żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzach komunalnych w Lubaczowie oraz Przemyślu.