W spotkaniu z mediami wzięli również udział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek oraz dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie Ewa Papiewska-Borkowska.
Polski Ład to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. Zyska niemal 18 mln naszych obywateli. Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów i rencistów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.
Polski Ład – wsparcie i ulgi podatkowe dla obywateli i firm
– Polski Ład to program, który zakłada szereg działań służących wsparciu m. in. samorządów w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, polskich rodzin – tu pojawiła się nowa możliwość, a mianowicie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy; to także największa reforma podatkowa od ponad 20 lat – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, chcemy, by każdy wiedział, czym jest Polski Ład – że jest korzystny dla 90 proc. Polaków, że średnio i najmniej zarabiający nie stracą, a większość zyska na zmianach – podkreśla wojewoda.
Wsparcie dla podatników ze strony Krajowej Administracji Skarbowej
O działaniach prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową mówił dyrektor Izby Administracji Skarbowej Witold Mrozek, który podkreślił, że celem i zadaniem KAS jest to, aby każdy podatnik uzyskał informację w zakresie wprowadzonych zmian podatkowych.
– Uruchomiliśmy na Podkarpaciu specjalne dyżury, w trakcie których pracownicy urzędów skarbowych udzielają informacji dotyczących nowych rozwiązań podatkowych ujętych w Polskim Ładzie. Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 19.00. W ubiegłym tygodniu na w naszym województwie skorzystało z nich 1 200 osób – powiedział dyrektor Mrozek.
W ramach wsparcia klientów Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi również livechaty, w czasie których pracownicy odpowiadają na pytania. Organizowane były także spotkania dla księgowych.
– W tym tygodniu ruszyła kolejna tura livechatów, w których eksperci udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące podatkowych aspektów Polskiego Ładu, m. in obliczania wynagrodzeń pracowników – dodał dyrektor Mrozek.
Krajowa Administracja Skarbowa wciąż rozszerza zakres swoich działań informacyjnych – organizuje webinary wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, wydaje newslettery oraz prowadzi szkolenia we współpracy z Podkarpackim Oddziałem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od wielu miesięcy przygotowywał się do wdrożenia zmian . Bardzo istotne jest dotarcie z tymi zmianami do wszystkich zainteresowanych osób – do płatników składek, do przedsiębiorców. Już od października rozpoczęliśmy cykl szkoleń, odbyły się webianria, przygotowaliśmy szereg materiałów informacyjnych – na bieżąco jest aktualizowana podstrona zus.pl o zmianach na podstawie Polskiego Ładu. Wspieramy przedsiębiorców poprzez organizację spotkań konsultacyjnych i szkolenia przez Internet, prowadzimy szeroką komunikację w mediach – powiedziała dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie Ewa Papiewska-Borkowska.
– Kolejnym narzędziem wsparcia dla przedsiębiorców będzie kalkulator, który będzie umożliwiał wyliczenie miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność – dodała dyrektor Papiewska-Borkowska.
Kalkulator będzie umożliwiał wyliczenie składki: za osoby prowadzące jedną lub kilka pozarolniczych działalności gospodarczych, do których stosuje się różne formy opodatkowania; za osoby korzystające z „ulgi na start”, „preferencyjnych składek” oraz „małego ZUS plus”; za inne osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
Dyrektor Ewa Papiewska- Borkowska mówiła również o wpływie Polskiego Ładu na wysokość wypłat świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, a także o uldze dla pracujących seniorów.
Szczegóły w relacji z konferencji.