W dalszej kolejności odbywa się ich dyslokacja do miejsc pobytu czasowego w pozostałych regionach kraju.
O szczegółach organizacji i funkcjonowania punktów mówiła na konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.
https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/punkty-recepcyjne-dzialaja/
Straż Graniczna potwierdza, że na przejściach trwa wzmożony ruch osób deklarujących chęć wjazdu do Polski. Na tę chwilę – zgodnie z informacjami przekazanymi przez funkcjonariuszy SG – większość osób kieruje się do rodzin i znajomych mieszkających w Polsce. Funkcjonariusze informują wjeżdżających o możliwości skorzystania z punktów recepcyjnych oraz dalszego transportu do miejsc pobytu czasowego.
W związku ze zwiększonym ruchem migracyjnym, dodatkowe patrole policji skierowane zostały skierowane w rejon przygraniczny. Policjanci zabezpieczają punkty recepcyjne oraz okolice przejść granicznych. Komendant wojewódzki Policji, z uwagi na wzmożony ruch w okolicach przejść, zdecydował o wzmocnieniu patroli policjantów ruchu drogowego.
Na Podkarpaciu są już także policjanci oddziałów prewencji i ruchu drogowego oddelegowani do służby w naszym województwie. Około 370 funkcjonariuszy z innych garnizonów będzie wspierać działania policjantów z powiatu jarosławskiego, przemyskiego, lubaczowskiego i bieszczadzkiego.
W działania w rejonie przygranicznym zaangażowani są także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy pracują przy obsłudze punktów oraz zabezpieczają także transport ukraińskich uchodźców do punktów recepcyjnych utworzonych na terenie przygranicznych powiatów województwa Podkarpackiego.