Przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Tadeusz Markowski. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale. Zgromadzeni wysłuchali również wykładu prof. Grzegorza Budzika pt. „Technologie przyrostowe w strukturze INDUSTRY 4.0”.
W inauguracji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która życzyła wspólnocie akademickiej wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności. – Bardzo się cieszę, że Politechnika Rzeszowska już od wielu lat, pełniąc rolę wiodącego ośrodka innowacyjności w województwie podkarpackim, kształci wyspecjalizowaną kadrę inżynierską, będącą ogromnym wsparciem dla prężnie rozwijającego się podkarpackiego przemysłu i dla naszej gospodarki. Ponadto współpracując z różnymi podmiotami ze świata nauki i biznesu, stara się udoskonalać programy kształcenia, dostosowując jej do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Dzięki temu absolwenci opuszczając mury Uczelni szybko odnajdują się w zmieniającej się rzeczywistości, znajdując zatrudnienie w wielu innowacyjnych branżach rozsianych na całym świecie. Z uznaniem pragnę podkreślić, bardzo dobrą opinię, jaką cieszy się Politechnika w kraju i poza jego granicami. Pracownicy i studenci z powodzeniem rywalizują w prestiżowych konkursach, zajmując w nich wysokie miejsca. Zwieńczeniem tej rywalizacji są liczne wyróżnienia, nagrody, granty i stypendia naukowe m.in. stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego – podkreśliła wojewoda. – Wszystkim Studentom życzę, aby okres studiowania był czasem dobrym i owocnym, czasem rzetelnej nauki i nawiązywania przyjaźni na całe życie. Władzom Politechniki Rzeszowskiej i całemu gronu pedagogicznemu życzę wszelkiej pomyślności, serdecznie gratuluję sukcesów i dziękuję za dotychczasową, cenną współpracę – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
W tym ważnym dla całej wspólnoty akademickiej wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych i instytucji współpracujących z uczelnią oraz organizacji i stowarzyszeń wspierających Politechnikę Rzeszowską.
***
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. Politechnika kształci na 7 wydziałach ponad 14 tys. studentów, w tym pilotów lotnictwa cywilnego. W roku akademickim 2018/2019 na pierwsze roczniki PRz przyjęła ponad 3,8 tys. osób.
Uczelnia systematycznie rozwija zarówno bazę lokalową, jak i naukowo-badawczą. Dzięki funduszom strukturalnym Unii Europejskiej możliwa stała się m.in. rozbudowa i doposażenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz – w tym zakup nowych samolotów, budowa Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego PRz, rozbudowa nowoczesnego Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego i realizacja projektów dot. doposażenia w najnowocześniejszą aparaturę naukowo – badawczą laboratoriów wydziałowych w Politechnice Rzeszowskiej.
Fot. Politechnika Rzeszowska