Uroczystość odbyła się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce. Punktem kulminacyjnym inauguracji było ślubowanie studentów pierwszego roku, ślubowanie doktorantów oraz wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego.
– Inaugurujemy dzisiaj 71. rok istnienia Politechniki Rzeszowskiej, instytucji, która od dziesiątków lat pełni rolę nie tylko szkoły inżynierów, ale także wiodącego ośrodka badawczego, gdzie powstają pomysły i realizowane są projekty badawcze wdrażane w przemyśle. Jest to efekt wieloletniej pracy i zaangażowania ludzi Politechniki – pracowników, studentów i absolwentów – powiedział prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list skierowany do uczestników inauguracji przez premiera Mateusza Morawieckiego.
– Życzę Państwu, aby nowy rok akademicki był dla studentów rozpoczynających kształcenie początkiem fascynującego spotkania z nauką i nowym środowiskiem, a dla starszych roczników, wykładowców i pracowników naukowych czasem podejmowania nowych inicjatyw i wyzwań oraz odkrywania innowacyjnych rozwiązań, które będą służyły polskiej nauce i nam wszystkim – czytamy w liście premiera.
Wojewoda życzyła kadrze naukowo-dydaktycznej i studentom wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z podejmowania nowych wyzwań. Podkreśliła, że Politechnika Rzeszowska jest bardzo ważnym ośrodkiem akademickim dla naszego województwa i tej części Polski.
– Wierzę głęboko, że ogromna determinacja do odkrywania prawdy naukowej ze strony środowiska akademickiego, studentów sprawi, że rozwój regionu będzie dokonywał się tak szybko i dynamicznie, jak to obserwujemy w ostatnim czasie. Dziękuję za wiele lat doskonałej współpracy. Pragnę również skierować słowa uznania dla studentów, którzy osiągają liczne sukcesy w różnego rodzaju konkursach i wydarzeniach. Życzę państwu kolejnych osiągnięć, ale także ogromnej satysfakcji płynącej z tego, że reprezentujecie państwo tę jednostkę akademicką, nasze województwo oraz kraj. Pamiętajcie, że warto stawiać sobie cele, które potem należy realizować. Jeśli bowiem potraficie o czymś marzyć, to potraficie także tego dokonać. Zgodnie z tym, co powiedział jeden ze współczesnych pisarzy – Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać – mówiła wojewoda.
Dzisiejsza uroczystość byłą również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień – Medali za Długoletnią Służbę, odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej, medali Komisji Edukacji Narodowej oraz medali „Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej”.
***
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.
Politechnika kształci ponad 14 tys. studentów na siedmiu wydziałach. To cieszący się międzynarodowym uznaniem ośrodek badawczy, który współpracuje z szeregiem instytucji w Polsce i na całym świecie.
Od 1976 roku Politechnika Rzeszowska – jako jedyna uczelnia w kraju – prowadzi kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Szkolenie studentów elitarnej specjalności „pilotaż” odbywa się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, spełniającym wymagania przepisów europejskich.