Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Podsumowano pracę podkarpackiej Policji

Data publikacji: 13 stycznia 2017Ocenie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie województwa poświęcona była narada roczna kadry kierowniczej Policji garnizonu podkarpackiego.

Podsumowano pracę podkarpackiej Policji

W posiedzeniu, które odbyło się 13 stycznia br. w Rzeszowie wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Komendę Główną Policji  reprezentował nadisnp. Andrzej Szymczyk.

Komendant wojewódzki nadinsp. Krzysztof Pobuta przedstawił strukturę organizacyjną podkarpackiej Policji oraz podsumował stan bezpieczeństwa w województwie w roku 2016 i omówił wyniki pracy oraz poziom realizacji zadań. Przedstawił również główne plany na rok bieżący, podkreślając, że najważniejszym zadaniem, jakie stoi przez Policją jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Jak zaznaczył, o ponad 4 tys. spadła liczba wszystkich przestępstw, mniej jest kradzieży, włamań i pobić. Wysoka jest skuteczność w zwalczaniu przestępczości. Odnotowano również mniej wypadków na drogach.

Spadek przestępczości

Przestępczość z roku na rok spada. Na przestrzeni pięciu lat ta liczba zmniejszyła się o blisko 40 proc., z ponad 38 tys. do 23,5 tys. stwierdzonych w 2016 roku. Liczba przestępstw kryminalnych w tym okresie spadła o blisko 10 tys. Wykrywalność utrzymuje się na wysokim poziomie około 70 proc.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2016 r. odnotowano o 4 109 mniej wszystkich przestępstw. Ich ogólna liczba wyniosła 23 507. O ponad 800 spadła liczba przestępstw kryminalnych, w ciągu całego roku zarejestrowano ich 14 810.  Mniej było przestępstw drogowych -zarejestrowano ich 3708 (wcześniej było 4021).

 Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

W 2016 roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1678 wypadków, to o 34 wypadki mniej, niż rok wcześniej. Niestety śmierć poniosło 140 osób (o 4 więcej ), a 2 013 zostało rannych (ta licza zmniejszyła się o 118). O 11 proc. wzrosła liczba kolizji, w ciągu całego roku odnotowano ich 17 446.

 Przywracanie posterunków

W minionym roku złożono 21 wniosków o przywrócenie bądź utworzenie posterunku policji. Część z nich już zyskała akceptację. W 2016 r. przywrócono dwa posterunki w Korczynie i Wiśniowej, w tym roku planowana jest reaktywację sześciu kolejnych – w Kamieniu, Ulanowie, Jasienicy Rosielnej, Niebylcu, Chorkówce oraz w Solinie z siedzibą w Polańczyku.

 Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Podkarpaciu

Komendant wojewódzki zaprezentował efekty funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To nowatorskie narzędzie umożliwia mieszkańcom wskazywanie miejsc czy zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne lub uciążliwe. Od 20 września 2016 r. na terenie Podkarpacia naniesiono 7329 zagrożeń. Wszystkie zostały zweryfikowane, a duża część została potwierdzona. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazali przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Badanie opinii publicznej

Od wielu już lat mieszkańcy Podkarpacia uważają swoje województwo za najbezpieczniejsze w Polsce. Potwierdza to polskie badanie przestępczości przeprowadzone w 2016 roku. Ponad 85 proc. mieszkańców naszego województwa czuje się bezpiecznie spacerując po zmroku w swojej okolicy. Tak wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa utrzymuje się już od wielu lat. Równie wysoko przez mieszkańców Podkarpacia oceniana jest praca i skuteczność policji. Blisko 76 proc. mieszkańców uważa, że podkarpacka policja jest skuteczna w swoich działaniach, a 78 proc. osób pozytywnie ocenia pracę policjantów pełniących służbę w swojej okolicy.

Na podstawie informacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

Fot. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.